Aktivt företag
Hälsingeschakt Entreprenad AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Bolaget skall bedriva åkeriverksamhet, utföra entreprenadtjänster inom schakt, grävning och transport, utföra mark- och vägentreprenader samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 oktober 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43991 Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 1122
- Postnummer & ort
- 82413 HUDIKSVALL
- Registrerat namn
- Hälsingeschakt Entreprenad ABReg 2019-12-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,0 mkr
▼ 41,5 %Årets resultat
4 tkr
▲ 3064,0 %Tillgångar
904 tkr
▼ 63,5 %Eget kapital
68 tkr
▲ 6,2 %Soliditet
7,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
875 tkr
▲ 87462700,0 %Totala skulder
836 tkr
▼ 65,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 992 188 | 8 527 206 | 25 304 622 | 33 829 047 | 7 047 886 |
| Övriga externa kostnader | 64 508 | 340 909 | - | 320 840 | 428 654 |
| Personalkostnader | - | - | - | 0 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 792 329 | −3 446 504 | - | 2 139 890 | 1 147 077 |
| Resultat e. fin. poster | 714 912 | −3 681 875 | 267 460 | 2 094 704 | 1 141 436 |
| Resultat före skatt | 4 912 | 125 | - | 4 704 | 5 436 |
| Årets resultat | 3 955 | 125 | - | 3 736 | 3 868 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 903 724 | 2 479 087 | - | 12 400 088 | 3 189 268 |
| Kassa & bank | 874 628 | 1 | - | 1 997 189 | 75 882 |
| Summa tillgångar | 903 724 | 2 479 087 | 5 418 834 | 12 400 088 | 3 189 268 |
| Eget kapital | 67 608 | 63 653 | - | 57 604 | 53 868 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 836 116 | 2 415 434 | - | 12 342 484 | 3 135 400 |
| Soliditet (%) | 7,5 % | 2,6 % | 1,2 % | 0,5 % | 1,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 33,8 mkr (2021) till 5,0 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 4 tkr, en nettomarginal på 0,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 7,5 % vid årets slut, upp från 0,5 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 79 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare (SNI 43991). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−41,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−47,2 % per år
2021 till 2024
Balanslikviditet
1,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hudiksvall
Andra registrerade bolag med säte i Hudiksvall.
- 1893 i Hudiksvall ABAB
- 1Thapp Fastigheter ABAB
- 5511 AktiebolagAB
- 7H Solutions ABAB
- A Borg Sport & Konsult ABAB
- A C Ställningsmontage AktiebolagAB
- A E Sundin Produkter ABAB
- A Montage i Hudiksvall ABAB