Aktivt företag
Hammarstedt Produktion AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-27
Bolaget ska syssla med tjänster inom IT-verksamhet, försäljning av jaktrelaterade produkter och jaktarrangemang samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 december 2011
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 63910 Webbportaler
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Eksjöhult 1
- Postnummer & ort
- 59053 ULRIKA
- Registrerat namn
- Hammarstedt Produktion ABReg 2019-08-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
305 tkr
▲ 73,2 %Årets resultat
44 tkr
▲ 162,1 %Tillgångar
178 tkr
▼ 20,1 %Eget kapital
81 tkr
▲ 120,3 %Soliditet
46,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
3 kr
0,0 %Totala skulder
94 tkr
▼ 49,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 305 329 | 176 334 | 1 329 411 | 1 603 005 | 1 357 684 |
| Övriga externa kostnader | 43 451 | 88 345 | 122 856 | 147 909 | 169 763 |
| Personalkostnader | 75 758 | 132 218 | 657 298 | 489 425 | 652 507 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 97 262 | −59 070 | −90 422 | 109 565 | 47 303 |
| Resultat e. fin. poster | 83 618 | −71 173 | −91 658 | 107 640 | 43 833 |
| Resultat före skatt | 81 049 | −71 173 | −28 595 | 76 257 | 27 530 |
| Årets resultat | 44 189 | −71 173 | −28 595 | 56 863 | 17 064 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 123 020 | 123 020 | 123 020 | 182 920 | 163 520 |
| Omsättningstillgångar | 54 732 | 99 315 | 150 990 | 214 067 | −26 587 |
| Kassa & bank | 3 | 3 | 62 033 | 3 | −98 361 |
| Summa tillgångar | 177 752 | 222 335 | 274 010 | 396 987 | 136 933 |
| Eget kapital | 80 907 | 36 718 | 107 891 | 136 486 | 79 624 |
| Långfristiga skulder | 72 360 | 167 718 | 0 | 21 477 | - |
| Kortfristiga skulder | 21 916 | 17 899 | 166 119 | 175 961 | 25 629 |
| Soliditet (%) | 46,7 % | 16,5 % | 39,4 % | 47,0 % | 76,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 73,2 % jämfört med 2023, till 305 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 44 tkr, en nettomarginal på 14,5 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 46,7 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 41 % av bolagen med samma huvudbransch, webbportaler (SNI 63910). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
31,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+73,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−31,1 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
2,50
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
305 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-01
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-08-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-02-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Ulrika
Andra registrerade bolag med säte i Ulrika.
- ALMINICA ABAB
- Andreas Nilsson IT Konsult ABAB
- Benny Lundstedts Åkeri ABAB
- Björksfallsgård ABAB
- Cralls Bygg ABAB
- Drögshult Förvaltning ABAB
- Institute of Advanced Materials, IAAM ABAB
- Liljas Lantbruk AktiebolagAB