Aktivt företag
Handyman Lehn AB
Översikt
Bolaget ska bedriva byggnadssnickeriarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 december 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 74130 Inredningsdesign
- Bransch (SNI)
- SNI 33150 Reparation och underhåll av civila fartyg och båtar
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 47121 Annan varuhus- eller stormarknadshandel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stortorget 3
- Postnummer & ort
- 83130 ÖSTERSUND
- Registrerat namn
- Handyman Lehn ABReg 2014-12-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,5 mkr
▲ 8,2 %Årets resultat
3 tkr
▲ 102,1 %Tillgångar
179 tkr
▼ 32,6 %Eget kapital
38 tkr
▲ 7,0 %Soliditet
21,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
81 tkr
▼ 31,2 %Totala skulder
140 tkr
▼ 38,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 546 405 | 1 429 744 | 1 842 243 | 1 853 572 | 1 641 853 |
| Övriga externa kostnader | 316 416 | 337 445 | 308 944 | - | - |
| Personalkostnader | 607 456 | 882 182 | 1 125 594 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 5 866 | −120 141 | −110 015 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 517 | −121 321 | −110 896 | −22 591 | 43 333 |
| Resultat före skatt | 2 517 | −121 321 | −110 896 | - | - |
| Årets resultat | 2 517 | −121 321 | −110 896 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 52 572 | 16 508 | 22 168 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 126 337 | 248 980 | 372 558 | - | - |
| Kassa & bank | 80 917 | 117 618 | 62 877 | - | - |
| Summa tillgångar | 178 909 | 265 488 | 394 726 | - | 539 353 |
| Eget kapital | 38 471 | 35 954 | 157 275 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 140 438 | 229 534 | 237 451 | - | - |
| Soliditet (%) | 21,5 % | 13,5 % | 39,8 % | 58,5 % | 59,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 8,2 % jämfört med 2024, till 1,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 3 tkr, en nettomarginal på 0,2 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 21,5 % vid årets slut, ned från 58,5 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,90).
- Omsättningen var högre än hos 50 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+8,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−1,5 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
0,90
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Östersund
Andra registrerade bolag med säte i Östersund.
- 1 Way 2 Travel ABAB
- 11:an Grill & Kiosk ABAB
- 1280 keramikstudio Östersund ABAB
- 1stPractice Östersund ABAB
- 24 Invest ABAB
- 24:7 Vaktförmedling Norrland ABAB
- 29 Dental ABAB
- 2Thaidal ABAB