Registrerat, ej verksamt
Hanna Livs AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Försäljning av livsmedel, frukt och grönt, konfektyr, drycker, heminredning samt import av livsmedel.
- Registrerat
- 3 september 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47210 Detaljhandel med frukt och grönsaker
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Köpmangatan 12
- Postnummer & ort
- 15171 SÖDERTÄLJE
- Registrerat namn
- Hanna Livs ABReg 2022-04-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
819 tkr
▼ 53,0 %Årets resultat
-228 tkr
▼ 10328,3 %Tillgångar
241 tkr
▼ 10,7 %Eget kapital
51 tkr
▼ 5,9 %Soliditet
21,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
13 tkr
▼ 53,4 %Totala skulder
190 tkr
▼ 11,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 818 577 | 1 742 252 | 2 347 428 | 2 665 597 | 878 000 |
| Övriga externa kostnader | 404 621 | 453 435 | 529 613 | 484 120 | - |
| Personalkostnader | 0 | −8 315 | 411 144 | 791 464 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −218 483 | 2 784 | −320 725 | −255 432 | - |
| Resultat e. fin. poster | −228 194 | 2 231 | −318 851 | −279 579 | −176 000 |
| Resultat före skatt | −228 194 | 2 231 | −318 851 | −279 579 | - |
| Årets resultat | −228 194 | 2 231 | −318 851 | −279 579 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 14 767 | 28 767 | 42 767 | 56 767 | - |
| Omsättningstillgångar | 226 510 | 241 423 | 281 117 | 347 655 | - |
| Kassa & bank | 12 654 | 27 156 | 43 438 | 8 306 | - |
| Summa tillgångar | 241 277 | 270 190 | 323 884 | 404 422 | - |
| Eget kapital | 50 860 | 54 054 | 51 823 | 50 674 | - |
| Långfristiga skulder | 182 417 | 208 136 | 204 446 | 111 930 | - |
| Kortfristiga skulder | 8 000 | 8 000 | 67 615 | 241 818 | - |
| Soliditet (%) | 21,1 % | 20,0 % | 16,0 % | 12,5 % | 13,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 2,7 mkr (2021) till 819 tkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 228 tkr, en nettomarginal på −27,9 %. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 21,1 % vid årets slut, upp från 12,5 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 16 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med frukt och grönsaker (SNI 47210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−26,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−27,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−53,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−32,5 % per år
2021 till 2024
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Södertälje
Andra registrerade bolag med säte i Södertälje.
- 0024 Entreprenad ABAB
- 08 Barbers ABAB
- 08 Betonghåltagning Holding ABAB
- 08 Gruppen ABAB
- 08 JL Fastigheter ABAB
- 08 Rörservice ABAB
- 08 Shop ABAB
- 08 Tak & Plåt ABAB