Aktivt företag
Hantverk Norr AB
Översikt
Måleri- snickeri- och städjobb och därtill förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 november 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 81100 Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bangatan 9
- Postnummer & ort
- 98341 KOSKULLSKULLE
- Registrerat namn
- Hantverk Norr ABReg 2018-11-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
▼ 26,6 %Årets resultat
436 tkr
▲ 37,4 %Tillgångar
695 tkr
▲ 5,4 %Eget kapital
537 tkr
▲ 33,8 %Soliditet
77,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
579 tkr
▲ 25,7 %Totala skulder
158 tkr
▼ 38,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 077 821 | 1 468 504 | 870 983 | 696 175 | 359 487 |
| Övriga externa kostnader | 29 302 | 123 087 | 62 261 | 25 286 | 18 959 |
| Personalkostnader | 588 546 | 750 881 | 743 441 | 556 906 | 269 340 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 454 640 | 245 133 | 50 908 | 60 441 | 31 335 |
| Resultat e. fin. poster | 529 421 | 295 549 | 51 326 | 85 372 | 31 124 |
| Resultat före skatt | 529 421 | 387 549 | 38 326 | 70 372 | 23 124 |
| Årets resultat | 435 642 | 317 085 | 30 202 | 60 938 | 18 172 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 114 720 | 114 720 | 114 720 | 75 000 | 79 150 |
| Omsättningstillgångar | 580 132 | 544 545 | 280 123 | 295 515 | 200 482 |
| Kassa & bank | 579 004 | 460 577 | 152 577 | 168 304 | 85 006 |
| Summa tillgångar | 694 852 | 659 265 | 394 843 | 370 515 | 279 632 |
| Eget kapital | 537 051 | 401 409 | 114 324 | 114 123 | 153 184 |
| Långfristiga skulder | 5 368 | 39 048 | 16 207 | 5 994 | 7 589 |
| Kortfristiga skulder | 152 433 | 218 808 | 172 312 | 171 398 | 54 859 |
| Soliditet (%) | 77,3 % | 60,9 % | 47,5 % | 48,0 % | 73,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 26,6 % jämfört med 2024, till 1,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 436 tkr, en nettomarginal på 40,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 77,3 % vid årets slut, upp från 48,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 39 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
42,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
40,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−26,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+31,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
81,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,81
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Koskullskulle
Andra registrerade bolag med säte i Koskullskulle.
- A.Norman Production i Gällivare ABAB
- AB ScandiheatAB
- Åhls Allmek ABAB
- Åive ABAB
- ALConsulting ABAB
- Andersson's Maskin & Fastighet ABAB
- ATC Import & Export AktiebolagAB
- Åttan ABAB