Aktivt företag
Happy Lamb AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 augusti 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Klara Norra Kyrkogata 19
- C/o
- Happy Lamb
- Postnummer & ort
- 11122 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Happy Lamb ABReg 2022-11-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
46,7 mkr
▲ 123,4 %Årets resultat
4,1 mkr
▲ 227,4 %Tillgångar
9,9 mkr
▼ 8,3 %Eget kapital
4,2 mkr
▲ 4727,4 %Soliditet
42,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
22
Medelantal
Kassa & bank
1,3 mkr
▼ 37,3 %Totala skulder
5,7 mkr
▼ 46,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 46 701 388 | 20 901 309 | 20 901 309 | - |
| Övriga externa kostnader | 8 180 179 | 5 673 054 | 5 673 054 | - |
| Personalkostnader | 13 102 981 | 8 234 463 | 8 234 463 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 358 524 | −3 217 445 | −3 217 445 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 4 357 016 | −3 237 771 | −3 237 771 | 0 |
| Resultat före skatt | 4 357 016 | −3 237 771 | −3 237 771 | 0 |
| Årets resultat | 4 123 678 | −3 237 771 | −3 237 771 | 0 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 7 932 222 | 7 943 779 | 7 943 779 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 007 229 | 2 893 499 | 2 893 499 | - |
| Kassa & bank | 1 277 338 | 2 038 433 | 2 038 433 | - |
| Summa tillgångar | 9 939 451 | 10 837 278 | 10 837 278 | - |
| Eget kapital | 4 210 907 | 87 229 | 87 229 | - |
| Långfristiga skulder | 1 752 000 | 6 752 000 | 6 752 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 3 976 544 | 3 998 049 | 3 998 049 | - |
| Soliditet (%) | 42,4 % | 0,8 % | 0,8 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 4,1 mkr, en nettomarginal på 8,8 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 42,4 % vid årets slut, upp från 0,8 % (2023).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,50).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,8 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
97,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,50
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
22 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB