Registrerat, ej verksamt
Härbärget 2 AB
Översikt
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 april 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Storgatan 56
- Postnummer & ort
- 83133 ÖSTERSUND
- Registrerat namn
- Härbärget 2 ABReg 2016-06-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,5 mkr
▲ 10,2 %Årets resultat
288 tkr
▲ 227,3 %Tillgångar
12,4 mkr
▲ 1,2 %Eget kapital
4,1 mkr
▲ 7,6 %Soliditet
34,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
786 tkr
▼ 23,5 %Totala skulder
8,1 mkr
▼ 1,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 521 161 | 1 379 866 | 1 449 790 | 1 366 466 | 1 339 866 |
| Övriga externa kostnader | 694 678 | 726 579 | 749 601 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 642 610 | 469 414 | 516 316 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 405 903 | 149 772 | 97 084 | 351 442 | 403 992 |
| Resultat före skatt | 405 903 | 149 772 | 42 084 | - | - |
| Årets resultat | 287 857 | 87 958 | 1 128 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 10 849 620 | 11 033 493 | 11 217 366 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 596 341 | 1 268 029 | 979 190 | - | - |
| Kassa & bank | 785 708 | 1 026 421 | 698 338 | - | - |
| Summa tillgångar | 12 445 961 | 12 301 522 | 12 196 556 | - | - |
| Eget kapital | 4 059 028 | 3 771 171 | 3 683 213 | - | - |
| Långfristiga skulder | 7 438 800 | 7 515 600 | 7 515 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 636 133 | 702 751 | 686 343 | - | - |
| Soliditet (%) | 34,6 % | 32,7 % | 32,2 % | 31,6 % | 29,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 10,2 % jämfört med 2024, till 1,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 288 tkr, en nettomarginal på 18,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 34,6 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 68 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
42,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
18,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+10,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
7,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,51
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Östersund
Andra registrerade bolag med säte i Östersund.
- 1 Way 2 Travel ABAB
- 11:an Grill & Kiosk ABAB
- 1280 keramikstudio Östersund ABAB
- 1stPractice Östersund ABAB
- 24 Invest ABAB
- 24:7 Vaktförmedling Norrland ABAB
- 29 Dental ABAB
- 2Thaidal ABAB