Aktivt företag
Harspranget AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom systemutveckling, försäljning av mjukvara, elproduktion, förvaltning av värdepapper och fastigheter, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 december 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 83133 ÖSTERSUND
- Registrerat namn
- Harspranget ABReg 2018-12-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,9 mkr
▲ 34,2 %Årets resultat
1,0 mkr
▲ 216,5 %Tillgångar
4,9 mkr
▲ 53,1 %Eget kapital
3,6 mkr
▲ 39,3 %Soliditet
88,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
348 tkr
▲ 103,8 %Totala skulder
408 tkr
▲ 181,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 852 016 | 1 379 900 | 1 535 478 | 1 359 542 | 1 435 500 |
| Övriga externa kostnader | 110 085 | 74 430 | 84 559 | - | - |
| Personalkostnader | 792 057 | 761 834 | 739 316 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 949 874 | 543 636 | 711 603 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 718 958 | 551 888 | 730 666 | 615 605 | 677 656 |
| Resultat före skatt | 1 293 958 | 410 888 | 548 666 | - | - |
| Årets resultat | 1 024 762 | 323 747 | 435 227 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 918 640 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 021 907 | 3 227 472 | 2 778 456 | - | - |
| Kassa & bank | 347 679 | 170 557 | 517 698 | - | - |
| Summa tillgångar | 4 940 547 | 3 227 472 | 2 778 456 | - | - |
| Eget kapital | 3 632 184 | 2 607 421 | 2 283 673 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 408 363 | 145 051 | 160 783 | - | - |
| Soliditet (%) | 88,0 % | 92,5 % | 91,7 % | 91,0 % | 89,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 34,2 % jämfört med 2024, till 1,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,0 mkr, en nettomarginal på 55,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 88,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 75 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
51,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
55,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+34,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+6,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
28,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,40
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Östersund
Andra registrerade bolag med säte i Östersund.
- 1 Way 2 Travel ABAB
- 11:an Grill & Kiosk ABAB
- 1280 keramikstudio Östersund ABAB
- 1stPractice Östersund ABAB
- 24 Invest ABAB
- 24:7 Vaktförmedling Norrland ABAB
- 29 Dental ABAB
- 2Thaidal ABAB