Aktivt företag
Hårstorps Industrihus AB
Översikt
Bolaget ska äga och förvalta, köpa och sälja fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 januari 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Norrköpingsvägen 38
- Postnummer & ort
- 61244 FINSPÅNG
- Registrerat namn
- Hårstorps Industrihus ABReg 2018-11-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
928 tkr
▲ 9,9 %Årets resultat
111 tkr
▲ 760,5 %Tillgångar
5,6 mkr
▼ 1,1 %Eget kapital
606 tkr
▲ 1,9 %Soliditet
11,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
170 tkr
▼ 43,5 %Totala skulder
5,0 mkr
▼ 1,2 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 928 081 | 844 544 | 818 000 | 648 000 | 764 000 |
| Övriga externa kostnader | 414 942 | 591 072 | - | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 394 114 | 371 843 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 265 631 | 208 678 | 152 000 | 68 000 | 170 000 |
| Resultat före skatt | 140 269 | −16 822 | - | - | - |
| Årets resultat | 111 112 | −16 822 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 063 175 | 5 182 200 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 521 188 | 466 327 | - | - | - |
| Kassa & bank | 169 859 | 300 662 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 5 584 363 | 5 648 527 | - | - | - |
| Eget kapital | 606 006 | 594 894 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | 4 249 098 | 4 353 175 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 729 259 | 685 820 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 11,0 % | 11,0 % | 12,0 % | 10,0 % | 13,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 648 tkr (2023) till 928 tkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 111 tkr, en nettomarginal på 12,0 %.
- Soliditeten var 11,0 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,71).
- Omsättningen var högre än hos 52 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
42,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,9 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+5,0 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
18,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,71
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-10-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2026-01-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-12-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2024-01-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2023-01-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Finspång
Andra registrerade bolag med säte i Finspång.
- A.Ljung Consulting ABAB
- AB John FröbergAB
- AB NECSTAB
- Advectus Advisory ABAB
- AG Area ABAB
- AG Kraft & Belysning ABAB
- Agencia ABAB
- AK Energiteknik i Finspång ABAB