Aktivt företag
Hårteam i Ystad Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva frisörverksamhet, handel med och förvaltning av aktier och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 maj 1999
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96210 Frisörer och barberare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hamngatan 10
- Postnummer & ort
- 27143 YSTAD
- Registrerat namn
- Hårteam i Ystad AktiebolagReg 1999-05-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
5,4 mkr
▲ 5,7 %Årets resultat
282 tkr
▲ 3,3 %Tillgångar
1,4 mkr
▼ 0,1 %Eget kapital
439 tkr
▲ 8,0 %Soliditet
47,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
950 tkr
▲ 56,7 %Totala skulder
687 tkr
▼ 10,9 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 363 862 | 5 074 942 | 5 199 000 | 4 765 000 |
| Övriga externa kostnader | 722 531 | 769 048 | - | - |
| Personalkostnader | 3 681 311 | 3 378 951 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 382 525 | 348 617 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 415 685 | 352 980 | 327 000 | 555 000 |
| Resultat före skatt | 365 685 | 352 980 | - | - |
| Årets resultat | 282 319 | 273 176 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 40 000 | 420 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 372 349 | 993 674 | - | - |
| Kassa & bank | 950 018 | 606 100 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 412 349 | 1 413 674 | - | - |
| Eget kapital | 438 740 | 406 421 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 686 609 | 770 253 | - | - |
| Soliditet (%) | 47,0 % | 42,0 % | 39,0 % | 41,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen ökade med 5,7 % jämfört med 2025, till 5,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 282 tkr, en nettomarginal på 5,3 %.
- Soliditeten var 47,0 % vid årets slut, upp från 41,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, frisörer och barberare (SNI 96210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+5,7 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+4,0 % per år
2023 till 2026
Avkastning på eget kapital
64,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,00
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
766 tkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-09-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- -1 Group ABAB
- -1 Nordic Denim ABAB
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB