Aktivt företag
Hasse 2 AB
Översikt
Bolaget skall bedriva frisörverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96210 Frisörer och barberare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Råbäcksgränd 10
- C/o
- c/o Ure
- Postnummer & ort
- 19465 UPPLANDS VÄSBY
- Registrerat namn
- Hasse 2 ABReg 2013-12-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,6 mkr
▲ 1,9 %Årets resultat
40 tkr
▼ 85,6 %Tillgångar
553 tkr
▼ 15,3 %Eget kapital
364 tkr
▲ 12,5 %Soliditet
65,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
416 tkr
▼ 20,2 %Totala skulder
189 tkr
▼ 42,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 602 305 | 2 553 651 | 2 628 140 | 2 311 379 | 1 182 462 |
| Övriga externa kostnader | 810 177 | 840 104 | 709 327 | 658 362 | 604 696 |
| Personalkostnader | 1 621 868 | 1 237 223 | 1 769 119 | 1 859 882 | 551 183 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 38 999 | 280 408 | −49 058 | −312 689 | −33 868 |
| Resultat e. fin. poster | 40 495 | 281 700 | −50 482 | −312 813 | 264 740 |
| Resultat före skatt | 40 495 | 281 700 | −50 482 | −312 813 | 264 740 |
| Årets resultat | 40 495 | 281 700 | −50 482 | −312 813 | 264 740 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 35 087 | 70 175 | 105 263 |
| Omsättningstillgångar | 552 632 | 652 313 | 352 734 | 456 022 | 540 051 |
| Kassa & bank | 415 839 | 521 144 | 125 828 | 284 755 | 457 103 |
| Summa tillgångar | 552 632 | 652 313 | 387 821 | 526 197 | 645 314 |
| Eget kapital | 364 131 | 323 636 | 41 936 | 92 417 | 405 231 |
| Långfristiga skulder | - | - | 0 | 59 200 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 188 501 | 328 676 | 345 885 | 374 580 | 240 083 |
| Soliditet (%) | 65,9 % | 49,6 % | 10,8 % | 17,6 % | 62,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 1,9 % jämfört med 2024, till 2,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 40 tkr, en nettomarginal på 1,6 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 65,9 % vid årets slut, upp från 17,6 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, frisörer och barberare (SNI 96210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+21,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
11,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,93
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
867 tkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-10-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-10-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-10-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2020-11-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Upplands Väsby
Andra registrerade bolag med säte i Upplands Väsby.
- 08 Gruppen 2.0 ABAB
- 08 Undertak ABAB
- 08FS ABAB
- 1 2 3 måleri ABAB
- 100% Hemkomfort Sverige ABAB
- 157Solutions ABAB
- 1821 Logistic Management ABAB
- 194 Entertainment HandelsbolagHB