Aktivt företag
Hässleholm Bilskrot AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Bolaget skall bedriva försäljning, reparation och skrotning av bilar och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 maj 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46871 Partihandel med uttjänta fordon
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Samlarvägen 3
- Postnummer & ort
- 28143 HÄSSLEHOLM
- Registrerat namn
- Hässleholm Bilskrot ABReg 2016-06-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,7 mkr
▲ 61,3 %Årets resultat
765 tkr
▲ 74,9 %Tillgångar
4,2 mkr
▲ 23,8 %Eget kapital
2,5 mkr
▲ 42,9 %Soliditet
70,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
2,0 mkr
▲ 5,6 %Totala skulder
1,1 mkr
▲ 3,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 740 565 | 3 558 404 | 2 896 000 | 3 463 000 | 1 701 981 |
| Övriga externa kostnader | 501 980 | 522 538 | - | - | 395 114 |
| Personalkostnader | 1 071 214 | 909 320 | - | - | 798 610 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 947 531 | 827 140 | - | - | 337 787 |
| Resultat e. fin. poster | 963 439 | 815 763 | 633 000 | 567 000 | 335 271 |
| Resultat före skatt | 966 203 | 540 611 | - | - | 255 271 |
| Årets resultat | 764 970 | 437 320 | - | - | 200 297 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 550 846 | 975 113 | - | - | 631 501 |
| Omsättningstillgångar | 2 616 744 | 2 391 935 | - | - | 1 162 813 |
| Kassa & bank | 2 020 765 | 1 913 665 | - | - | 133 822 |
| Summa tillgångar | 4 167 590 | 3 367 048 | - | - | 1 794 314 |
| Eget kapital | 2 547 583 | 1 782 613 | - | - | 439 711 |
| Långfristiga skulder | 804 667 | 804 668 | - | - | 1 077 168 |
| Kortfristiga skulder | 339 832 | 301 495 | - | - | 132 823 |
| Soliditet (%) | 70,0 % | 64,0 % | 56,0 % | 43,0 % | 31,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,9 mkr (2022) till 5,7 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 765 tkr, en nettomarginal på 13,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 70,0 % vid årets slut, upp från 43,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 79 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med uttjänta fordon (SNI 46871). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+61,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+35,5 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
30,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,70
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,9 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hässleholm
Andra registrerade bolag med säte i Hässleholm.
- 1A Avenyen ABAB
- 2 J Fastigheter ABAB
- 2Flow ABAB
- 2Flow Fastighet ABAB
- 2Flow Holding ABAB
- 4CON ABAB
- 4max ABAB
- A mek och rep ABAB