Aktivt företag
HB Burgers AB
Översikt
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet, äga och förvalta aktier samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 juli 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kungsgatan 11
- Postnummer & ort
- 43241 VARBERG
- Registrerat namn
- HB Burgers ABReg 2016-07-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,9 mkr
▲ 2,9 %Årets resultat
250 tkr
▼ 30,7 %Tillgångar
4,7 mkr
▼ 4,4 %Eget kapital
3,5 mkr
▲ 0,2 %Anställda
9
Medelantal
Kassa & bank
1,7 mkr
▼ 17,2 %Totala skulder
397 tkr
▼ 35,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 883 045 | 5 715 149 | 6 890 978 | 6 723 794 | 7 191 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 283 993 | 1 290 723 | 1 329 102 | 1 114 596 | - |
| Personalkostnader | 2 429 738 | 2 603 529 | 2 493 121 | 2 669 896 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 313 296 | −35 568 | 1 060 514 | 830 556 | - |
| Resultat e. fin. poster | 321 430 | −27 975 | 1 050 851 | 796 798 | 1 324 000 |
| Resultat före skatt | 321 430 | 472 025 | 775 585 | 796 798 | - |
| Årets resultat | 250 266 | 361 097 | 604 401 | 626 200 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 961 915 | 1 827 941 | 1 782 874 | 1 782 050 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 705 842 | 3 055 825 | 3 917 616 | 3 738 972 | - |
| Kassa & bank | 1 697 179 | 2 049 055 | 3 329 385 | 3 203 052 | - |
| Summa tillgångar | 4 667 757 | 4 883 766 | 5 700 490 | 5 521 022 | - |
| Eget kapital | 3 455 715 | 3 450 449 | 3 829 066 | 3 784 665 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 396 776 | 618 051 | 556 158 | 696 357 | - |
| Soliditet (%) | - | - | 85,5 % | 85,7 % | 77,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 2,9 % jämfört med 2024, till 5,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 250 tkr, en nettomarginal på 4,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 73 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−4,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
7,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,82
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
654 tkr
9 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-02-28)
Registrerad: 2026-08-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-02-28)
Registrerad: 2025-08-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-02-28)
Registrerad: 2024-08-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-02-28)
Registrerad: 2023-08-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Varberg
Andra registrerade bolag med säte i Varberg.
- &Axtelius ABAB
- &Go ABAB
- 1Security ABAB
- 21st CenturyProtection ABAB
- 22 Gym Bros ABAB
- 3CAD i Örebro HandelsbolagHB
- 3D-Design i Varberg ABAB
- 4 LIFE Academy ABAB