Aktivt företag
HC Hair and Care AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-31
Aktiebolaget ska bedriva frisersalong.
- Registrerat
- 7 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96210 Frisörer och barberare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Nettovägen 1
- Postnummer & ort
- 17541 JÄRFÄLLA
- Registrerat namn
- HC Hair and Care ABReg 2014-01-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
6,0 mkr
▼ 0,3 %Årets resultat
163 tkr
▲ 798,8 %Tillgångar
1,5 mkr
▲ 13,0 %Eget kapital
580 tkr
▲ 39,1 %Soliditet
38,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▲ 26,4 %Totala skulder
929 tkr
▲ 1,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 960 675 | 5 981 442 | 5 620 790 | 5 102 286 |
| Övriga externa kostnader | 951 289 | 910 215 | - | - |
| Personalkostnader | 2 294 331 | 2 227 603 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 201 728 | 22 602 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 211 912 | 26 162 | 8 396 | 16 051 |
| Resultat före skatt | 211 912 | 26 162 | - | - |
| Årets resultat | 162 893 | 18 124 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 508 888 | 1 335 492 | - | - |
| Kassa & bank | 1 113 521 | 880 905 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 508 888 | 1 335 492 | - | - |
| Eget kapital | 579 501 | 416 607 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 929 387 | 918 885 | - | - |
| Soliditet (%) | 38,0 % | 31,0 % | 36,0 % | 32,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2023, 6,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 163 tkr, en nettomarginal på 2,7 %.
- Soliditeten var 38,0 % vid årets slut, upp från 32,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, frisörer och barberare (SNI 96210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+5,3 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
28,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,62
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
993 tkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Järfälla
Andra registrerade bolag med säte i Järfälla.
- +46 Bygg & Håltagning ABAB
- 08 Mark och Bygg ABAB
- 08 Sweden ABAB
- 1 Bygg Sverige ABAB
- 100% Tak ABAB
- 1978 of Sweden ABAB
- 1sign ABAB
- 2.0 Betong ABAB