Aktivt företag
HD SALES AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Marknad- och provisionsförsäljning gällande teknik och media. Företaget går ut på att sälja olika tjänster och abonnemang till privatpersoner på uppdrag av företag. Försäljningen sker via hembesök, telefon och mässa. Exempel på tjänsterna som kommer att säljas: mobilabonnemang, mobilhårdvara, bredbandsabonnemang, tv-kanaltjänster, installation av fiberoptik, överfallslarm.
- Registrerat
- 9 mars 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47402 Detaljhandel med telekommunikationsutrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skomakargatan 3
- C/o
- c/o Hani Akram Desher
- Postnummer & ort
- 72212 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- HD SALES ABReg 2022-03-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,5 mkr
▼ 31,1 %Årets resultat
304 tkr
▲ 763,6 %Tillgångar
938 tkr
▼ 54,2 %Eget kapital
345 tkr
▼ 75,0 %Soliditet
37,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
27 tkr
▼ 97,3 %Totala skulder
593 tkr
▼ 11,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 5 498 861 | 7 982 810 | 5 755 100 |
| Övriga externa kostnader | 1 633 012 | 3 387 420 | 1 436 617 |
| Personalkostnader | 3 070 547 | 4 470 106 | 2 281 002 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 402 810 | −34 582 | 1 986 477 |
| Resultat e. fin. poster | 391 733 | −29 010 | 1 979 028 |
| Resultat före skatt | 391 733 | −29 010 | 1 979 028 |
| Årets resultat | 303 942 | −45 803 | 1 557 091 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 413 034 | 669 851 | 268 717 |
| Omsättningstillgångar | 524 868 | 1 379 686 | 2 459 893 |
| Kassa & bank | 26 815 | 1 005 738 | 861 032 |
| Summa tillgångar | 937 902 | 2 049 537 | 2 728 610 |
| Eget kapital | 344 980 | 1 380 088 | 1 582 091 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 592 922 | 669 449 | 1 146 519 |
| Soliditet (%) | 37,0 % | 67,0 % | 58,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 31,1 % jämfört med 2024, till 5,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 304 tkr, en nettomarginal på 5,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 37,0 % vid årets slut, ned från 58,0 % (2023).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,89).
- Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med telekommunikationsutrustning (SNI 47402). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−31,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−2,3 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
88,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,89
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
786 tkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-04
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB