Aktivt företag
He-By Hiss Nacka AB
Översikt
Bolaget skall bedriva installation, reparation och bygge av hissar samt elinstallationer, handel med aktier och värdepapper, dock ej sådan verksamhet som avses i bankrörelselagen eller lagen om finansieringsverksamhet, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 mars 2003
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Bransch (SNI)
- SNI 43240 Andra bygginstallationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Heimdalsvägen 22
- Postnummer & ort
- 13248 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat namn
- He-By Hiss Nacka ABReg 2003-06-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,0 mkr
▼ 8,3 %Årets resultat
62 tkr
▼ 54,4 %Tillgångar
1,0 mkr
▲ 7,9 %Eget kapital
979 tkr
▲ 6,8 %Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
856 tkr
▲ 10,7 %Totala skulder
52 tkr
▲ 33,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 013 797 | 1 105 280 | 964 637 | 1 053 000 | 766 000 |
| Övriga externa kostnader | 200 561 | 213 974 | 227 955 | - | - |
| Personalkostnader | 730 172 | 727 776 | 725 490 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 69 030 | 141 656 | 3 406 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 78 097 | 148 297 | 4 204 | −99 000 | −344 000 |
| Resultat före skatt | 78 097 | 148 297 | 4 204 | - | - |
| Årets resultat | 62 116 | 136 139 | 4 204 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 031 715 | 956 343 | 819 813 | - | - |
| Kassa & bank | 855 931 | 773 525 | 641 460 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 031 715 | 956 343 | 819 813 | - | - |
| Eget kapital | 979 217 | 917 101 | 780 962 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 52 498 | 39 242 | 38 851 | - | - |
| Soliditet (%) | - | - | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 8,3 % jämfört med 2024, till 1,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 62 tkr, en nettomarginal på 6,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Omsättningen var högre än hos 30 % av bolagen med samma huvudbransch, elinstallationer (SNI 43210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−8,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+7,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
6,3 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-11-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-01-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-11-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-11-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2021-11-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2020-11-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Saltsjö-Boo
Andra registrerade bolag med säte i Saltsjö-Boo.
- 08 Bil Hammarby Sjöstad ABAB
- 08 Plattsättarna ABAB
- 170 Mediahouse ABAB
- 19 Glas Bar & Matsal ABAB
- 20 Penslar ABAB
- 20ten Invest ABAB
- 2DFK1 ABAB
- 2J's Investments ABAB