Aktivt företag
Headsource AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Bolaget ska bedriva rekrytering och bemanning, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 mars 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 78100 Arbetsförmedling och rekrytering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Arenavägen 45
- Postnummer & ort
- 12177 JOHANNESHOV
- Registrerat namn
- Headsource ABReg 2022-05-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
14,1 mkr
▲ 77,0 %Årets resultat
850 tkr
▲ 294,8 %Tillgångar
3,5 mkr
▲ 48,9 %Eget kapital
1,3 mkr
▲ 175,5 %Soliditet
40,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
13
Medelantal
Kassa & bank
1,5 mkr
▲ 160,6 %Totala skulder
2,1 mkr
▲ 16,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 14 132 428 | 7 983 928 | 2 064 845 | 189 999 |
| Övriga externa kostnader | 1 901 960 | 1 521 148 | 258 395 | 121 218 |
| Personalkostnader | 12 022 680 | 5 931 044 | 1 288 602 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 085 431 | 287 894 | 327 781 | 68 781 |
| Resultat e. fin. poster | 1 084 767 | 286 928 | 328 160 | 68 781 |
| Resultat före skatt | 1 084 767 | 286 928 | 243 160 | 68 781 |
| Årets resultat | 850 269 | 215 356 | 190 309 | 53 682 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 472 032 | 2 331 821 | 1 031 837 | 108 202 |
| Kassa & bank | 1 492 494 | 572 815 | 443 065 | 90 341 |
| Summa tillgångar | 3 472 032 | 2 331 821 | 1 031 837 | 108 202 |
| Eget kapital | 1 334 816 | 484 547 | 269 191 | 78 882 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 052 215 | 1 762 274 | 677 646 | 29 320 |
| Soliditet (%) | 40,4 % | 24,0 % | 33,0 % | 73,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,1 mkr (2023) till 14,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 850 tkr, en nettomarginal på 6,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 40,4 % vid årets slut, ned från 73,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, arbetsförmedling och rekrytering (SNI 78100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+77,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+161,6 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
63,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,69
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
13 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-04
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Johanneshov
Andra registrerade bolag med säte i Johanneshov.
- 08 Stockholm Ölstuga ABAB
- 08- Grill & Kebab ABAB
- 08-City Kylteknik ABAB
- 1 Terapi ABAB
- 1000 Palm Trees Holding ABAB
- 1435mm ABAB
- 2 Be First ABAB
- 2 min Holding ABAB