Aktivt företag
Healthnet Group Sverige AB
Översikt
Bolaget skall bedriva detaljhandel över internet av hälsoprodukter, marknadsföra och sälja kursverksamhet inom hälsa samt därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 7 februari 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46460 Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 46900 Icke-specialiserad partihandel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Långhagsvägen 8
- Postnummer & ort
- 77633 HEDEMORA
- Registrerat namn
- Healthnet Group Sverige ABReg 2020-02-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
51 tkr
▼ 54,0 %Årets resultat
-3 tkr
▼ 61,6 %Tillgångar
48 tkr
▼ 6,3 %Eget kapital
44 tkr
▼ 6,1 %Soliditet
92,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
8 tkr
▼ 36,4 %Totala skulder
4 tkr
▼ 7,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 50 680 | 110 163 | 92 054 | 106 000 | 196 000 |
| Övriga externa kostnader | 4 876 | 7 257 | 1 250 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −2 996 | −1 973 | 3 549 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −2 891 | −1 789 | 3 670 | 4 000 | - |
| Resultat före skatt | −2 891 | −1 789 | 3 670 | - | - |
| Årets resultat | −2 891 | −1 789 | 2 889 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 48 128 | 51 363 | 58 131 | - | - |
| Kassa & bank | 8 325 | 13 084 | 21 949 | - | - |
| Summa tillgångar | 48 128 | 51 363 | 58 131 | - | - |
| Eget kapital | 44 129 | 47 020 | 48 808 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 999 | 4 343 | 9 323 | - | - |
| Soliditet (%) | 92,0 % | 92,0 % | 84,0 % | 75,0 % | 75,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 54,0 % jämfört med 2024, till 51 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 3 tkr. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 92,0 % vid årets slut, upp från 75,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 11 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror (SNI 46460). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−54,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−28,7 % per år
2021 till 2025
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-12
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hedemora
Andra registrerade bolag med säte i Hedemora.
- 3Diza ABAB
- A modo mio ABAB
- A.Caris ABAB
- AB Åshem 4AB
- AB Åshem 4 FörvaltningAB
- AB BokportalenAB
- AB Strömberg ProduktionAB
- Adam Matsson consulting ABAB