Aktivt företag
Hear2Unite AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-09
Aktiebolaget ska erbjuda audiologiska tjänster och hörselrelaterade konsultuppdrag. Utprovning av arbetstekniska hörhjälpmedel och trådlös parkoppling mellan hörapparater och mobiltelefoner. Aktiebolaget ska jobba förebyggande vad gäller hörselskador och akustisk miljö, i form av information och utbildning.
- Registrerat
- 9 april 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86999 Annan övrig hälso- och sjukvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sigurdsgatan 6
- Postnummer & ort
- 72130 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Hear2Unite ABReg 2018-04-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,4 mkr
▼ 27,0 %Årets resultat
-153 tkr
▼ 402,6 %Tillgångar
339 tkr
▼ 54,1 %Eget kapital
138 tkr
▼ 52,6 %Soliditet
40,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
124 tkr
▼ 61,8 %Totala skulder
201 tkr
▼ 55,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 356 632 | 3 229 027 | 2 617 682 | 788 881 | 1 383 813 |
| Övriga externa kostnader | 503 474 | 505 954 | 340 069 | 204 313 | 101 632 |
| Personalkostnader | 598 829 | 858 110 | 1 098 855 | 253 661 | 746 976 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −114 479 | 66 396 | 242 397 | 38 441 | −145 179 |
| Resultat e. fin. poster | −152 993 | 27 239 | 209 012 | 38 135 | −145 261 |
| Resultat före skatt | −152 993 | 67 239 | 169 012 | 38 135 | −108 261 |
| Årets resultat | −152 993 | 50 560 | 142 080 | 38 135 | −108 261 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 125 808 | 174 908 | 106 849 | 97 342 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 213 474 | 564 629 | 474 105 | 429 622 | 169 986 |
| Kassa & bank | 124 271 | 325 362 | 294 562 | 222 654 | 136 143 |
| Summa tillgångar | 339 282 | 739 537 | 580 954 | 526 964 | 169 986 |
| Eget kapital | 137 850 | 290 842 | 240 282 | 98 203 | 60 067 |
| Långfristiga skulder | 61 281 | 86 883 | 2 483 | 97 625 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 140 151 | 361 812 | 298 189 | 331 136 | 109 919 |
| Soliditet (%) | 40,6 % | 39,3 % | 46,8 % | 18,6 % | 35,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 27,0 % jämfört med 2024, till 2,4 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 153 tkr, en nettomarginal på −6,5 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 40,6 % vid årets slut, upp från 18,6 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig hälso- och sjukvård (SNI 86999). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−4,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−6,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−27,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+14,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−111,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,52
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-07-31)
Registrerad: 2025-08-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-07-31)
Registrerad: 2025-02-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-07-31)
Registrerad: 2023-10-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-07-31)
Registrerad: 2022-11-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB