Aktivt företag
Heart of Africa AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Aktiebolaget ska bedriva handel med hår- och hudvårsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 september 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47112 Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Storgatan 54
- Postnummer & ort
- 83133 ÖSTERSUND
- Registrerat namn
- Heart of Africa ABReg 2013-09-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,2 mkr
▼ 13,7 %Årets resultat
-71 tkr
▼ 150,0 %Tillgångar
307 tkr
▼ 26,2 %Eget kapital
189 tkr
▼ 27,5 %Soliditet
61,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
53 tkr
▼ 61,1 %Totala skulder
119 tkr
▼ 24,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 184 326 | 1 371 730 | 1 426 783 | 1 408 591 | 1 265 954 |
| Övriga externa kostnader | 184 917 | 175 405 | 173 340 | 164 068 | 150 882 |
| Personalkostnader | 213 529 | 225 840 | 227 210 | 225 840 | 226 566 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −71 486 | 167 210 | −47 266 | 36 823 | 56 945 |
| Resultat e. fin. poster | −71 413 | 167 470 | −47 004 | 36 844 | 56 945 |
| Resultat före skatt | −71 413 | 167 470 | −47 004 | 36 844 | 56 945 |
| Årets resultat | −71 413 | 142 763 | −47 004 | 33 872 | 56 945 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 307 260 | 416 305 | 259 088 | 387 320 | 330 254 |
| Kassa & bank | 53 498 | 137 461 | 26 177 | 152 914 | 155 095 |
| Summa tillgångar | 307 260 | 416 305 | 259 088 | 387 320 | 330 254 |
| Eget kapital | 188 660 | 260 073 | 117 310 | 164 314 | 170 442 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 118 600 | 156 232 | 141 778 | 223 006 | 159 812 |
| Soliditet (%) | 61,0 % | 62,0 % | 45,0 % | 42,0 % | 52,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,4 mkr (2023) till 1,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 71 tkr, en nettomarginal på −6,0 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 61,0 % vid årets slut, upp från 42,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 21 % av bolagen med samma huvudbransch, livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−6,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−6,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−13,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−1,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−37,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,59
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Östersund
Andra registrerade bolag med säte i Östersund.
- 1 Way 2 Travel ABAB
- 11:an Grill & Kiosk ABAB
- 1280 keramikstudio Östersund ABAB
- 1stPractice Östersund ABAB
- 24 Invest ABAB
- 24:7 Vaktförmedling Norrland ABAB
- 29 Dental ABAB
- 2inspire ABAB