Aktivt företag

Hebrant Bygg & Kretslopp Aktiebolag

AB Org.nr 5564578952
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva byggnads- och anläggningsverksamhet, förvaltning av fast egendom, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
15 december 1992
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Orrspelsvägen, 8
Postnummer & ort
14142 HUDDINGE
Registrerat namn
Hebrant Bygg & Kretslopp AktiebolagReg 1994-12-15

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
25,7 mkr
▲ 25,7 %
Årets resultat
82 tkr
▲ 17,8 %
Tillgångar
4,7 mkr
▲ 38,6 %
Eget kapital
55 tkr
▲ 300,8 %
Soliditet
1,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
1,2 mkr
▲ 79,8 %
Totala skulder
4,7 mkr
▲ 35,9 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 25 711 487 20 461 715 24 190 895 26 712 094 14 711 715
Övriga externa kostnader 2 005 764 1 840 701 - - 1 314 303
Personalkostnader 3 303 266 3 016 506 - - 2 431 683
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 77 217 71 496 - - 809 452
Resultat e. fin. poster 82 256 69 803 −2 383 005 1 414 780 809 269
Resultat före skatt 82 256 69 803 - - 809 269
Årets resultat 82 256 69 803 - - 624 214
Balansräkning
Anläggningstillgångar 31 427 0 - - -
Omsättningstillgångar 4 709 875 3 421 019 - - 5 122 294
Kassa & bank 1 230 462 684 324 - - 1 991 717
Summa tillgångar 4 741 302 3 421 019 - - 5 122 294
Eget kapital 54 908 −27 348 - - 992 003
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 4 686 394 3 448 367 - - 4 020 291
Soliditet (%) 1,2 % -0,8 % -2,5 % 34,9 % 21,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 25,7 % jämfört med 2024, till 25,7 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 82 tkr, en nettomarginal på 0,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 1,2 % vid årets slut, ned från 34,9 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+25,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+15,0 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
1,01
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
6,4 mkr
4 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Hebrant Bygg & Kretslopp Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-10 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-07 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-20 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-07 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Huddinge

Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.

Alla företag i Huddinge →