Aktivt företag
Hedéns Byggservice AB
Översikt
Bedriva byggverksamhet.
- Registrerat
- 4 maj 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hälsingströmsvägen 33
- Postnummer & ort
- 44191 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- Hedéns Byggservice ABReg 2022-05-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,3 mkr
▲ 15,3 %Årets resultat
58 tkr
▲ 4324,3 %Tillgångar
483 tkr
▲ 52,2 %Eget kapital
289 tkr
▲ 25,0 %Soliditet
59,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
146 tkr
▼ 20,6 %Totala skulder
194 tkr
▲ 124,9 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 282 210 | 1 111 994 | 964 343 | 974 000 | 974 000 |
| Övriga externa kostnader | 168 454 | 132 361 | 174 690 | - | - |
| Personalkostnader | 528 711 | 604 048 | 432 812 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 73 137 | 2 863 | 68 979 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 72 753 | 1 897 | 69 249 | 189 000 | 189 000 |
| Resultat före skatt | 72 753 | 1 897 | 116 249 | - | - |
| Årets resultat | 57 693 | 1 304 | 92 022 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 483 002 | 317 418 | 398 678 | - | - |
| Kassa & bank | 145 643 | 183 399 | 139 658 | - | - |
| Summa tillgångar | 483 002 | 317 418 | 398 678 | - | - |
| Eget kapital | 288 696 | 231 003 | 229 699 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 194 306 | 86 415 | 168 979 | - | - |
| Soliditet (%) | 59,8 % | 72,8 % | 57,6 % | 46,0 % | 46,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 964 tkr (2024) till 1,3 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 58 tkr, en nettomarginal på 4,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 59,8 % vid årets slut, upp från 46,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+15,3 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+15,3 % per år
2024 till 2026
Avkastning på eget kapital
20,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,49
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-09-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-08-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 49Books ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB