Hedlund Motorsport AB
Översikt
Bolaget skall bedriva tävlingsverksamhet med motorsport samt handel med bilar och biltillbehör, verkstadsrörelse samt idka därmed förenlig verksamhet. Utöver detta ska bolaget tillhanda- hålla tjänster inom entreprenadbranschen, med personaluthyrning inom mark och anläggningsbranschen med hjullastare och gräv- maskiner.
- Registrerat
- 23 oktober 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 42110 Anläggning av vägar och motorvägar
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 47820 Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 96232 JOKKMOKK
- Registrerat namn
- Hedlund Motorsport ABReg 2014-10-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 391 496 | 812 989 | 883 148 | 768 000 | 579 000 |
| Övriga externa kostnader | 311 104 | 325 237 | 311 075 | - | - |
| Personalkostnader | 174 626 | 139 380 | 229 976 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −101 669 | 126 240 | 22 673 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −87 231 | 124 215 | 31 810 | 291 000 | 174 000 |
| Resultat före skatt | −87 231 | 124 215 | 31 810 | - | - |
| Årets resultat | −87 231 | 98 218 | 24 600 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 86 197 | 128 303 | 306 270 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 184 842 | 322 805 | 270 623 | - | - |
| Kassa & bank | 114 927 | 62 731 | 30 486 | - | - |
| Summa tillgångar | 271 039 | 451 108 | 576 893 | - | - |
| Eget kapital | 197 902 | 385 133 | 286 915 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 73 137 | 65 975 | 289 978 | - | - |
| Soliditet (%) | 73,0 % | 85,4 % | 49,7 % | 82,0 % | 77,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 883 tkr (2023) till 391 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 87 tkr, en nettomarginal på −22,3 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 73,0 % vid årets slut, ned från 82,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 17 % av bolagen med samma huvudbransch, anläggning av vägar och motorvägar (SNI 42110). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Jokkmokk
Andra registrerade bolag med säte i Jokkmokk.
- AB Jonas Persson Gräv & SchaktAB
- AB Rosengrens SchaktAB
- AC Holding Norr ABAB
- AC Kraftpartner ABAB
- Aira Dance Company ABAB
- Aira Fastigheter ABAB
- Aktiebolaget JokkmokkshusAB
- Ållojaur Property & Power ABAB