Aktivt företag
Hedlunds Gräv AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Bolaget ska bedriva gräventreprenad såsom vägunderhåll, grundarbete för nybyggnation, dränering av husgrunder, avloppsanläggningar och jordvärmeanläggningar samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 oktober 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 42990 Diverse övriga anläggningsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gråsala 264
- Postnummer & ort
- 79024 TOFTBYN
- Registrerat namn
- Hedlunds Gräv ABReg 2020-10-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,9 mkr
▲ 6,0 %Årets resultat
12 tkr
▼ 88,5 %Tillgångar
5,7 mkr
▼ 11,0 %Eget kapital
683 tkr
▲ 1,7 %Soliditet
18,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
1,4 mkr
▲ 320,9 %Totala skulder
4,6 mkr
▼ 11,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 877 333 | 8 377 121 | 8 925 018 | 10 424 000 | 6 037 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 915 660 | 2 015 287 | 1 653 654 | - | - |
| Personalkostnader | 2 329 577 | 2 774 118 | 2 465 865 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 423 | 49 219 | 541 559 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −80 105 | −118 221 | 384 203 | 971 000 | 341 000 |
| Resultat före skatt | 19 895 | 131 779 | 384 203 | - | - |
| Årets resultat | 11 711 | 101 679 | 302 417 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 830 360 | 4 121 812 | 3 866 228 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 909 255 | 2 328 293 | 3 165 498 | - | - |
| Kassa & bank | 1 405 324 | 333 860 | 446 142 | - | - |
| Summa tillgångar | 5 739 615 | 6 450 105 | 7 031 726 | - | - |
| Eget kapital | 683 354 | 671 643 | 569 964 | - | - |
| Långfristiga skulder | 2 685 637 | 3 066 124 | 2 906 136 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 920 624 | 2 162 339 | 2 755 627 | - | - |
| Soliditet (%) | 18,1 % | 17,2 % | 17,1 % | 12,7 % | 4,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 6,0 % jämfört med 2024, till 8,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 12 tkr, en nettomarginal på 0,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 18,1 % vid årets slut, upp från 12,7 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 90 % av bolagen med samma huvudbransch, diverse övriga anläggningsarbeten (SNI 42990). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−5,2 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
1,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,51
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,2 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Toftbyn
Andra registrerade bolag med säte i Toftbyn.
- Annelie Nisser Fastighetsförvaltning ABAB
- Backa Schakt & Entreprenad ABAB
- Backa Tull ABAB
- BST i Toftbyn ABAB
- Dalafem ABAB
- Dalaingenjören ABAB
- E.N Skogsavverkning ABAB
- EM Haglund Entreprenad ABAB