Aktivt företag
Helges Tandhälsa Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Bedriva tandvård som legitimerad tandhygienist. Tandvård som skall erbjudas är behandling utav orala sjukdomar såsom som karies och parodontala sjukdomar och tillstånd inom tandhygienistens kompetens område.Tandvård som skall bedrivas skall vara preventiv och hälsofrämjande. Samarbete kommer att ske med legitimerad tandläkare på plats.
- Registrerat
- 1 juli 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86991 Tandhygienistverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Föreningsgatan 51
- Postnummer & ort
- 21152 MALMÖ
- Registrerat namn
- Helges Tandhälsa AktiebolagReg 2015-07-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
125 tkr
▲ 283,9 %Årets resultat
47 tkr
▲ 894,4 %Tillgångar
131 tkr
▲ 66,0 %Eget kapital
117 tkr
▲ 67,1 %Soliditet
89,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
131 tkr
▲ 77,7 %Totala skulder
14 tkr
▲ 57,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 125 473 | 32 685 | 20 168 | 15 438 | 20 518 |
| Övriga externa kostnader | 78 970 | 28 847 | 20 038 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 46 261 | 3 838 | 130 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 47 064 | 4 733 | 190 | −7 164 | −108 181 |
| Resultat före skatt | 47 064 | 4 733 | 190 | - | - |
| Årets resultat | 47 064 | 4 733 | 190 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 131 471 | 79 192 | 74 695 | - | - |
| Kassa & bank | 130 546 | 73 445 | 54 335 | - | - |
| Summa tillgångar | 131 471 | 79 192 | 74 695 | - | - |
| Eget kapital | 117 231 | 70 167 | 65 434 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 14 240 | 9 025 | 9 261 | - | - |
| Soliditet (%) | 89,2 % | 88,6 % | 87,6 % | 88,0 % | 88,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 47 tkr, en nettomarginal på 37,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 89,2 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 9,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 6 % av bolagen med samma huvudbransch, tandhygienistverksamhet (SNI 86991). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
36,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
37,5 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
40,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
9,23
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB