Aktivt företag
HEMA i Norrköping Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel med ädelmetaller, handel och förvaltning av värdepapper, handel och förvaltning av fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 september 1960
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46820 Partihandel med metaller och metallmalmer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 3257
- Postnummer & ort
- 60003 NORRKÖPING
- Registrerat namn
- HEMA i Norrköping AktiebolagReg 2023-04-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
10,8 mkr
▲ 36,2 %Årets resultat
793 tkr
▲ 510,1 %Tillgångar
1,8 mkr
▲ 59,2 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 191,5 %Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▲ 131,1 %Totala skulder
240 tkr
▼ 61,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 10 782 718 | 7 919 721 | 1 950 306 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 703 572 | 557 402 | 198 079 | 25 603 |
| Personalkostnader | 678 561 | 717 770 | 65 710 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 303 303 | 765 345 | 256 059 | −25 603 |
| Resultat e. fin. poster | 1 301 745 | 765 352 | 256 061 | −25 735 |
| Resultat före skatt | 1 001 745 | 165 352 | 192 061 | 0 |
| Årets resultat | 792 507 | 129 904 | 152 499 | 0 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 50 900 | 0 | 45 352 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 709 159 | 1 105 350 | 430 303 | 836 311 |
| Kassa & bank | 1 100 895 | 476 378 | 292 841 | 690 284 |
| Summa tillgångar | 1 760 059 | 1 105 350 | 475 655 | 836 311 |
| Eget kapital | 1 206 410 | 413 903 | 283 999 | 834 761 |
| Långfristiga skulder | 0 | 521 000 | 47 000 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 239 649 | 106 447 | 80 656 | 1 550 |
| Soliditet (%) | - | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 36,2 % jämfört med 2024, till 10,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 793 tkr, en nettomarginal på 7,3 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med metaller och metallmalmer (SNI 46820). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+36,2 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
65,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,13
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
10,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-14
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrköping
Andra registrerade bolag med säte i Norrköping.
- 0524 Invest ABAB
- 1 A Lindalens Omsorg i Norrköping ABAB
- 1 EL ABAB
- 1/2 portion ABAB
- 10 KL Konsultlager ABAB
- 1916 Invest ABAB
- 2 B Curious ABAB
- 2 Be 4 You i Norrköping ABAB