Aktivt företag
Hemfixarna Nordic AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Bolaget ska bedriva och tillhandahålla tjänster inom tekniksupport, montering och enklare hantverkshjälp till konsumenter och företag, samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 26 maj 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96990 Diverse övriga konsumenttjänster
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sankt Eriksgatan 46 A
- Postnummer & ort
- 11234 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Hemfixarna Nordic ABReg 2021-05-21
- Registrerat namn
- Hemfixare TeknikakutenReg 2019-03-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
90,0 mkr
▲ 25,0 %Årets resultat
10,7 mkr
▲ 6,6 %Tillgångar
35,6 mkr
▲ 13,1 %Eget kapital
19,2 mkr
▲ 18,3 %Soliditet
54,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
84
Medelantal
Totala skulder
16,5 mkr
▲ 7,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 89 975 002 | 72 004 581 | 54 330 808 | 43 621 701 | 29 190 000 |
| Övriga externa kostnader | 9 299 551 | 7 185 155 | 10 640 293 | 8 260 395 | - |
| Personalkostnader | 46 972 628 | 40 333 624 | 32 382 121 | 27 446 315 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 13 519 542 | 12 600 890 | 5 944 358 | 4 939 834 | - |
| Resultat e. fin. poster | 13 555 459 | 12 655 920 | 5 712 090 | 4 699 668 | 2 971 000 |
| Resultat före skatt | 13 555 459 | 12 655 920 | 5 712 090 | 4 699 668 | - |
| Årets resultat | 10 669 616 | 10 011 130 | 4 515 740 | 3 709 800 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 18 895 352 | 9 207 811 | 6 690 339 | 5 819 438 | - |
| Omsättningstillgångar | 16 738 076 | 22 299 544 | 17 196 903 | 14 533 807 | - |
| Kassa & bank | - | - | 12 897 283 | 10 215 979 | - |
| Summa tillgångar | 35 633 428 | 31 507 356 | 23 887 242 | 20 353 245 | - |
| Eget kapital | 19 181 135 | 16 220 518 | 9 500 389 | 7 784 648 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | 6 000 000 | 6 000 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 16 452 293 | 15 286 837 | 8 386 853 | 6 568 597 | - |
| Soliditet (%) | 54,0 % | 52,0 % | 40,0 % | 38,0 % | 27,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 29,2 mkr (2020) till 90,0 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 10,7 mkr, en nettomarginal på 11,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 54,0 % vid årets slut, upp från 38,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, diverse övriga konsumenttjänster (SNI 96990). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+25,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+32,5 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
55,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,02
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
84 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB