Aktivt företag
Henrik Illerström Ortopedi AB
Översikt
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom medicin och sjukvård samt värdepappersplacering.
- Registrerat
- 21 november 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86212 Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- Bransch (SNI)
- SNI 86102 Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Bransch (SNI)
- SNI 86222 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 13251 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat namn
- Henrik Illerström Ortopedi ABReg 2022-11-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
185 tkr
▲ 1,9 %Årets resultat
17 tkr
▲ 134,1 %Tillgångar
118 tkr
▲ 38,9 %Eget kapital
50 tkr
▲ 52,6 %Soliditet
52,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
40 tkr
▲ 18,7 %Totala skulder
53 tkr
▲ 13,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 184 682 | 181 199 | 161 062 |
| Övriga externa kostnader | 138 151 | 134 028 | 53 181 |
| Personalkostnader | 13 738 | 30 819 | 1 925 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 32 793 | 16 352 | 105 956 |
| Resultat e. fin. poster | 32 826 | 16 426 | 106 045 |
| Resultat före skatt | 23 126 | 10 926 | 106 045 |
| Årets resultat | 17 111 | 7 309 | 84 220 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 118 185 | 85 108 | 164 995 |
| Kassa & bank | 40 338 | 33 982 | 115 570 |
| Summa tillgångar | 118 185 | 85 108 | 164 995 |
| Eget kapital | 49 639 | 32 529 | 109 220 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 53 346 | 47 079 | 55 775 |
| Soliditet (%) | 52,0 % | 43,0 % | 66,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 1,9 % jämfört med 2024, till 185 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 17 tkr, en nettomarginal på 9,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 52,0 % vid årets slut, ned från 66,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,9 %
2024 till 2025
Balanslikviditet
2,22
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
185 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Saltsjö-Boo
Andra registrerade bolag med säte i Saltsjö-Boo.
- 08 Bil Hammarby Sjöstad ABAB
- 08 Plattsättarna ABAB
- 170 Mediahouse ABAB
- 19 Glas Bar & Matsal ABAB
- 20 Penslar ABAB
- 20ten Invest ABAB
- 2DFK1 ABAB
- 2J's Investments ABAB