Aktivt företag
Henrik Käll AB
Översikt
Byggverksamhet, försäljning av sport- och fritidsartiklar, handel med värdepapper, äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 juli 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 47121 Annan varuhus- eller stormarknadshandel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sveagatan 18
- Postnummer & ort
- 43242 VARBERG
- Registrerat namn
- Henrik Käll ABReg 2020-07-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
9,4 mkr
▲ 4,8 %Årets resultat
230 tkr
▲ 30,6 %Tillgångar
2,1 mkr
▼ 3,4 %Eget kapital
627 tkr
▲ 26,1 %Soliditet
42,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,2 mkr
▼ 6,3 %Totala skulder
1,1 mkr
▼ 21,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 406 034 | 8 975 280 | 4 814 973 | 4 530 549 | 6 719 803 |
| Övriga externa kostnader | 847 461 | 748 958 | 715 844 | - | - |
| Personalkostnader | 1 728 088 | 1 453 276 | 1 506 802 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 409 867 | 313 191 | 100 938 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 409 998 | 321 864 | 101 578 | 285 052 | 275 621 |
| Resultat före skatt | 299 998 | 228 864 | 71 578 | - | - |
| Årets resultat | 229 781 | 175 941 | 48 892 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 223 988 | 161 824 | 88 250 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 886 325 | 2 021 748 | 914 814 | - | - |
| Kassa & bank | 1 240 369 | 1 324 451 | 611 581 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 110 313 | 2 183 572 | 1 003 064 | - | - |
| Eget kapital | 627 251 | 497 470 | 321 530 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 132 062 | 1 445 102 | 533 534 | - | - |
| Soliditet (%) | 42,9 % | 31,5 % | 43,8 % | 41,3 % | 29,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 4,5 mkr (2022) till 9,4 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 230 tkr, en nettomarginal på 2,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 42,9 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 86 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+27,6 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
36,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,67
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,7 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-05
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Varberg
Andra registrerade bolag med säte i Varberg.
- &Axtelius ABAB
- &Go ABAB
- 1Security ABAB
- 21st CenturyProtection ABAB
- 22 Gym Bros ABAB
- 3CAD i Örebro HandelsbolagHB
- 3D-Design i Varberg ABAB
- 4 LIFE Academy ABAB