Aktivt företag

Henx Hospitality Group AB

AB Org.nr 5592253396
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-13

Aktiebolaget skall bedriva eventverksamhet, mat- dryck- och hotellkonsultering, PR och Marknadsföring och bemanning samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
5 november 2019
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 56210 Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
Bransch (SNI)
SNI 73119 Övrig reklamverksamhet
Bransch (SNI)
SNI 78201 Personaluthyrning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Erik Dahlbergsgatan 36
C/o
c/o Henrik Baecklund
Postnummer & ort
11532 STOCKHOLM
Registrerat namn
Henx Hospitality Group ABReg 2019-11-05

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
3,0 mkr
▲ 325,3 %
Årets resultat
350 tkr
▲ 1874,8 %
Tillgångar
942 tkr
▲ 366,2 %
Eget kapital
378 tkr
▲ 1257,3 %
Soliditet
62,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
210 tkr
▲ 4517,4 %
Totala skulder
300 tkr
▲ 121,6 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 2 960 075 695 921 299 505 1 321 467 399 728
Övriga externa kostnader 1 137 219 486 662 165 148 574 700 156 717
Personalkostnader 18 359 14 356 0 53 765 2 233
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 715 874 −43 836 −2 589 250 976 106 370
Resultat e. fin. poster 714 880 −47 987 −2 961 250 409 106 300
Resultat före skatt 489 880 −7 987 −6 792 200 409 81 500
Årets resultat 350 219 −19 733 −9 158 139 386 66 114
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 478 3 348 6 218 9 088
Omsättningstillgångar 942 188 201 626 233 689 371 075 199 474
Kassa & bank 210 415 4 557 83 262 43 667 50 610
Summa tillgångar 942 188 202 105 237 037 377 294 208 562
Eget kapital 378 075 27 855 47 587 196 746 116 114
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 300 482 135 619 110 819 105 748 67 648
Soliditet (%) 62,0 % 29,0 % 46,4 % 67,9 % 65,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 300 tkr (2023) till 3,0 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 350 tkr, en nettomarginal på 11,8 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 62,0 % vid årets slut, ned från 67,9 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, cateringverksamhet vid enskilda evenemang (SNI 56210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
24,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+325,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+65,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
92,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,14
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,0 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Henx Hospitality Group AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-20

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-16 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-23 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-07 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-15 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-07 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →