Aktivt företag
Hightower AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Aktiebolaget ska bedriva rådgivning och konsultverksamhet rörande organisation, ekonomi, ledning och elteknik samt därvid förenliga områden. Likväl idka försäljning av produkter såsom bokföringsprogram mot samma segment. Bolaget ska också äga och förvalta fast samt lös egendom.
- Registrerat
- 6 oktober 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62900 Annan it- och dataverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bergängsvägen 15
- Postnummer & ort
- 35250 VÄXJÖ
- Registrerat namn
- Hightower ABReg 2015-10-06
- Registrerat namn
- Hightower KraftReg 2017-07-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,7 mkr
▲ 24,4 %Årets resultat
1,2 mkr
▲ 64,9 %Tillgångar
5,9 mkr
▲ 16,2 %Eget kapital
3,8 mkr
▲ 44,1 %Soliditet
82,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,4 mkr
▲ 775,4 %Totala skulder
749 tkr
▼ 44,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 684 148 | 2 961 523 | 3 151 637 | 2 599 977 | 1 977 176 |
| Övriga externa kostnader | 69 313 | 76 290 | 45 312 | 118 590 | 65 542 |
| Personalkostnader | 779 884 | 870 387 | 1 018 287 | 886 721 | 698 371 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 739 842 | 1 039 657 | 823 503 | 427 714 | 183 644 |
| Resultat e. fin. poster | 1 744 739 | 1 045 419 | 823 463 | 427 714 | 183 430 |
| Resultat före skatt | 1 486 043 | 901 412 | 615 341 | 319 152 | 136 453 |
| Årets resultat | 1 171 638 | 710 518 | 486 723 | 252 062 | 106 294 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 891 498 | 2 898 590 | 558 871 | 521 095 | 1 000 |
| Omsättningstillgångar | 2 989 917 | 2 161 906 | 2 946 758 | 2 189 788 | 2 441 527 |
| Kassa & bank | 1 395 846 | 159 458 | 984 884 | 527 284 | 1 206 010 |
| Summa tillgångar | 5 881 415 | 5 060 496 | 3 505 629 | 2 710 883 | 2 442 527 |
| Eget kapital | 3 826 382 | 2 654 745 | 1 944 226 | 1 457 504 | 1 205 441 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 749 230 | 1 358 644 | 658 303 | 558 401 | 650 671 |
| Soliditet (%) | 82,7 % | 68,9 % | 75,9 % | 74,1 % | 68,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 24,4 % jämfört med 2023, till 3,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,2 mkr, en nettomarginal på 31,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 82,7 % vid årets slut, upp från 74,1 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 86 % av bolagen med samma huvudbransch, annan it- och dataverksamhet (SNI 62900). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
47,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
31,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+24,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+16,8 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
30,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,99
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Växjö
Andra registrerade bolag med säte i Växjö.
- 1:st Promotion Profil och Presentreklam i Växjö ABAB
- 111 Solutions ABAB
- 140630 & BEZZ INVEST ABAB
- 1453 Holding ABAB
- 1927 Holding ABAB
- 1927 Real Estate ABAB
- 1UP Media ABAB
- 2 Boys racing ABAB