Hilda Sigurdsson AB
Översikt
Aktiebolaget skall bedriva verksamhet inom marknadsföring, kommunikation och PR samt därmed förenlig verksamhet. Detta kan ske direkt genom skapande av redaktionellt material såsom bilder, filmer, texter och liknande medier, eller indirekt genom långsiktigt relationsskapande arbete. Huvudfokus för verksamhet är mode, skönhet, hälsa, träning, resor, upplevelser, livsstil och mat. Bolaget ska även bedriva handel med aktier och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 juli 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58190 Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Heleneviksvägen 27
- Postnummer & ort
- 43136 MÖLNDAL
- Registrerat namn
- Hilda Sigurdsson ABReg 2021-07-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 662 138 | 643 611 | 190 587 | 557 000 |
| Övriga externa kostnader | 66 561 | 164 992 | 160 227 | - |
| Personalkostnader | 435 199 | 363 929 | 37 120 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 164 525 | 102 524 | −13 043 | - |
| Resultat e. fin. poster | 164 558 | 100 489 | −12 839 | 94 000 |
| Resultat före skatt | 123 558 | 75 367 | −98 | - |
| Årets resultat | 98 107 | 59 841 | −455 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 343 901 | 217 313 | 153 923 | - |
| Kassa & bank | 236 398 | 199 873 | 35 833 | - |
| Summa tillgångar | 343 901 | 217 313 | 153 923 | - |
| Eget kapital | 183 152 | 148 545 | 88 704 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 94 627 | 43 646 | 65 219 | - |
| Soliditet (%) | 68,5 % | 77,5 % | 57,6 % | 68,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 191 tkr (2023) till 662 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 98 tkr, en nettomarginal på 14,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 68,5 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 54 % av bolagen med samma huvudbransch, annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara (SNI 58190). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Mölndal
Andra registrerade bolag med säte i Mölndal.
- .709 Media & Consulting ABAB
- +46 Transport ABAB
- 07x Invest ABAB
- 0x7F Consulting ABAB
- 1566 Holding ABAB
- 1745 Electric ABAB
- 2 Always Making ABAB
- 22:22 Invest ABAB