Aktivt företag
Hindelid Development AB
Översikt
Aktiebolagets verksamhet ska vara programvaruutveckling i allmänhet och spelutveckling i synnerhet. Exempelvis programmering av spel till datorer och smarta telefoner. Även konsultverksamhet inom programvaruutveckling i allmänhet och spelutveckling i synnerhet.
- Registrerat
- 16 november 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Bransch (SNI)
- SNI 58210 Utgivning av datorspel
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Älgstigen 13
- Postnummer & ort
- 83795 UNDERSÅKER
- Registrerat namn
- Hindelid Development ABReg 2015-11-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
0 kr
▼ 100,0 %Årets resultat
-197 tkr
▼ 56,2 %Tillgångar
127 tkr
▼ 65,1 %Eget kapital
116 tkr
▼ 63,0 %Soliditet
91,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
86 tkr
▼ 72,2 %Totala skulder
11 tkr
▼ 78,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 724 400 | 1 032 800 | 1 041 522 | 674 861 |
| Övriga externa kostnader | 50 336 | 46 779 | 55 831 | - | - |
| Personalkostnader | 134 011 | 794 421 | 818 934 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −197 415 | −129 866 | 149 324 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −197 126 | −126 165 | 149 092 | 245 161 | 87 237 |
| Resultat före skatt | −197 126 | −126 165 | 149 092 | - | - |
| Årets resultat | −197 126 | −126 165 | 118 333 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 354 | 17 422 | 30 488 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 122 776 | 346 941 | 617 156 | - | - |
| Kassa & bank | 86 410 | 310 353 | 398 656 | - | - |
| Summa tillgångar | 127 130 | 364 363 | 647 644 | - | - |
| Eget kapital | 115 990 | 313 116 | 439 281 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 11 140 | 51 247 | 208 363 | - | - |
| Soliditet (%) | 91,0 % | 86,0 % | 68,0 % | 60,0 % | 67,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en förlust på 197 tkr. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 91,0 % vid årets slut, upp från 60,0 % (2022).
Avkastning på eget kapital
−170,0 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
8 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Undersåker
Andra registrerade bolag med säte i Undersåker.
- 2:1 ARK ABAB
- 4legs4life ABAB
- 84codes ABAB
- 84root ABAB
- 9-Line ABAB
- AB 76 KVADRAT PlusAB
- ÅBB uthyrning ABAB
- Ackehed Bygg och Entreprenad ABAB