Hjärtblad Microgreens AB
Översikt
Primärproduktion. Odling och försäljning av grönsaker, i huvudsak Microgreens, till privatpersoner, restauranger och butiker. Företaget kommer även att bedriva konsultverksamhet inom organisation, affärsutveckling och projektledning. Aktiebolaget kan komma att utveckla och sälja IT-lösningar, webb- och mobilapplikationer samt erbjuda tjänster inom foto, marknadsföring och affärsutveckling.
- Registrerat
- 11 februari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01134 Odling av grönsaker (köksväxter) i växthus
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 01133 Odling av grönsaker (köksväxter) på friland
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Bransch (SNI)
- SNI 74120 Grafisk design och visuell kommunikation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Valhallavägen, 48
- C/o
- Grääs
- Postnummer & ort
- 45152 UDDEVALLA
- Registrerat namn
- Hjärtblad Microgreens ABReg 2021-10-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 369 057 | 379 764 | 298 411 | 18 440 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 16 491 | 179 861 | 246 971 | 10 023 | 3 336 |
| Personalkostnader | 202 122 | 175 460 | 82 762 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 119 394 | −50 815 | −79 342 | 7 329 | −3 336 |
| Resultat e. fin. poster | 108 237 | −67 766 | −80 883 | 7 329 | −3 336 |
| Resultat före skatt | 108 237 | −67 766 | −80 883 | 7 329 | −3 336 |
| Årets resultat | 108 237 | −67 767 | −80 883 | 5 554 | −3 336 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 62 725 | 55 307 | 144 176 | 25 169 | 16 693 |
| Kassa & bank | 8 031 | 24 932 | 131 873 | 24 062 | 13 449 |
| Summa tillgångar | 62 725 | 55 307 | 144 176 | 25 169 | 16 693 |
| Eget kapital | 33 964 | −106 273 | −38 506 | 22 377 | 16 823 |
| Långfristiga skulder | −2 470 | 164 196 | 197 530 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 31 231 | −2 616 | −14 848 | 2 792 | −130 |
| Soliditet (%) | 54,1 % | -192,2 % | -26,7 % | 88,9 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 2,8 % jämfört med 2023, till 369 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 108 tkr, en nettomarginal på 29,3 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 54,1 % vid årets slut, ned från 88,9 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, odling av grönsaker (köksväxter) i växthus (SNI 01134). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uddevalla
Andra registrerade bolag med säte i Uddevalla.
- 12iD ABAB
- 24-Sju Snabbköp Butik nr 77 ABAB
- 2graf ABAB
- 348 Drott ABAB
- 3J Holding i Uddevalla ABAB
- 3lab ABAB
- 4 Wheel Film ABAB
- 411 Media ABAB