Aktivt företag
Hjelm & Hjelm AB
Översikt
Bolaget ska arbeta inom konsultation inom sjuk- och hälsovård, personal- och organisationsutveckling, coaching, språk samt därmed likartad verksamhet. Bolaget skall dessutom bedriva handel med värdepapper
- Registrerat
- 6 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86212 Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Rävpasset 3 B
- Postnummer & ort
- 80635 GÄVLE
- Registrerat namn
- Hjelm & Hjelm ABReg 2013-12-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
112 tkr
▼ 70,7 %Årets resultat
30 tkr
▼ 66,5 %Tillgångar
1,4 mkr
▲ 1,5 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 2,6 %Soliditet
90,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,3 mkr
▲ 3,5 %Totala skulder
111 tkr
▲ 221,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 111 852 | 381 470 | 475 000 | 712 000 |
| Övriga externa kostnader | 116 068 | 217 562 | - | - |
| Personalkostnader | 85 484 | 102 862 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −89 700 | 61 046 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −47 797 | 112 875 | 139 000 | 336 000 |
| Resultat före skatt | 38 202 | 112 875 | - | - |
| Årets resultat | 29 691 | 88 664 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 367 238 | 1 347 009 | - | - |
| Kassa & bank | 1 331 839 | 1 286 260 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 367 238 | 1 347 009 | - | - |
| Eget kapital | 1 156 106 | 1 126 415 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 111 132 | 34 595 | - | - |
| Soliditet (%) | 90,4 % | 94,6 % | 95,5 % | 92,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 712 tkr (2022) till 112 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 30 tkr, en nettomarginal på 26,5 %.
- Soliditeten var 90,4 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 20 % av bolagen med samma huvudbransch, annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−80,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
26,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−70,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−46,0 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
2,6 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
112 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Gävle
Andra registrerade bolag med säte i Gävle.
- 026 Bygg Holding ABAB
- 026600600 ABAB
- 143FEM spår service ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 1kvist ABAB
- 2 Venture ABAB
- 2A i Gävle ABAB
- 2C Engineering i Stockholm ABAB