HKonsult AB
Översikt
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom informationsteknik, innefattande serverdrift, molntjänster, DevOps, nätverksinfrastruktur, IT-säkerhet samt relaterad systemadministration. Bolaget ska vidare tillhandahålla konsulttjänster och installationer inom el (lågspänning), särskilt med inriktning mot IT- och datacentermiljöer, i den utsträckning tillämpliga tillstånd och certifieringar innehas. Bolaget får även bedriva handel med produkter och tjänster inom ovanstående områden samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 april 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 47631 Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 25732 RYDEBÄCK
- Registrerat namn
- HKonsult ABReg 2022-04-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 585 484 | 2 021 366 | 2 338 172 | 966 000 |
| Övriga externa kostnader | 352 991 | 324 455 | 278 157 | - |
| Personalkostnader | 793 577 | 1 542 155 | 1 732 213 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 434 831 | 105 404 | 302 292 | - |
| Resultat e. fin. poster | 429 540 | 104 609 | 302 241 | 204 000 |
| Resultat före skatt | 429 540 | 104 609 | 302 241 | - |
| Årets resultat | 339 990 | 82 787 | 239 881 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 71 000 | 70 000 | 20 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 641 898 | 530 265 | 995 313 | - |
| Kassa & bank | 470 053 | 159 403 | 364 439 | - |
| Summa tillgångar | 712 898 | 600 265 | 1 015 313 | - |
| Eget kapital | 548 369 | 208 379 | 425 592 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 164 529 | 391 887 | 589 721 | - |
| Soliditet (%) | 76,9 % | 34,7 % | 41,9 % | 35,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,3 mkr (2023) till 1,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 340 tkr, en nettomarginal på 21,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 76,9 % vid årets slut, upp från 35,5 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 58 % av bolagen med samma huvudbransch, datakonsultverksamhet (SNI 62201). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Rydebäck
Andra registrerade bolag med säte i Rydebäck.
- 8182 ABAB
- AA Fysio och Rehab ABAB
- AB RydebäcksrevisornAB
- AB TEGEL i RydebäckAB
- ACIR Consulting ABAB
- ACR Medical Consultant ABAB
- Active Business Management Sweden ABAB
- Adocto Holding ABAB