Aktivt företag
Holiday Drive Scandinavia AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Aktiebolaget ska bedriva förmedling av biluthyrningstjänster.
- Registrerat
- 14 september 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 79900 Turist- och bokningsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Valhallavägen 86
- C/o
- Great Nash
- Postnummer & ort
- 11427 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Holiday Drive Scandinavia ABReg 2015-09-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,2 mkr
▼ 6,7 %Årets resultat
48 tkr
▼ 79,9 %Tillgångar
2,1 mkr
▲ 30,3 %Eget kapital
391 tkr
▲ 14,1 %Soliditet
18,8 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
578 tkr
▼ 42,1 %Totala skulder
1,7 mkr
▲ 34,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 200 455 | 2 357 341 | 2 432 000 | 1 226 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 094 338 | 995 198 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 41 021 | 272 341 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 62 744 | 301 802 | 539 000 | 246 000 |
| Resultat före skatt | 62 744 | 301 802 | - | - |
| Årets resultat | 48 170 | 239 640 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 801 513 | 180 812 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 279 493 | 1 416 771 | - | - |
| Kassa & bank | 577 847 | 998 301 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 081 006 | 1 597 583 | - | - |
| Eget kapital | 390 876 | 342 705 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 690 130 | 1 254 878 | - | - |
| Soliditet (%) | 18,8 % | 21,5 % | 31,0 % | 35,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,4 mkr (2022) till 2,2 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 48 tkr, en nettomarginal på 2,2 %.
- Soliditeten var 18,8 % vid årets slut, ned från 35,0 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,76).
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, turist- och bokningsverksamhet (SNI 79900). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−6,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+21,5 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
12,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,76
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB