Holmberg Consulting & Talents AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom Talent Acquisition, rekrytering, rådgivning, ledarskap och Employer Branding samt uthyrning av konsulter inom rekrytering samt därmed förenlig verksamhet. Företaget ska även tillhandahålla tjänster inom inridning, tillridning samt vidareutbildning av ponny och häst, jämte därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 november 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 78100 Arbetsförmedling och rekrytering
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 18460 ÅKERSBERGA
- Registrerat namn
- Holmberg Consulting & Talents ABReg 2023-01-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 517 289 | 1 342 052 | 1 396 955 |
| Övriga externa kostnader | 212 016 | 188 177 | 63 370 |
| Personalkostnader | 921 969 | 871 048 | 814 780 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 377 785 | 274 240 | 512 085 |
| Resultat e. fin. poster | 377 039 | 274 349 | 511 588 |
| Resultat före skatt | 287 039 | 274 349 | 386 588 |
| Årets resultat | 226 249 | 215 953 | 306 248 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 767 516 | 730 660 | 638 445 |
| Kassa & bank | 378 077 | 272 256 | 288 747 |
| Summa tillgångar | 767 516 | 730 660 | 638 445 |
| Eget kapital | 423 450 | 397 202 | 331 248 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 129 066 | 208 458 | 182 197 |
| Soliditet (%) | 77,4 % | 67,9 % | 67,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 13,1 % jämfört med 2024, till 1,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 226 tkr, en nettomarginal på 14,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 77,4 % vid årets slut, upp från 67,4 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 58 % av bolagen med samma huvudbransch, arbetsförmedling och rekrytering (SNI 78100). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Åkersberga
Andra registrerade bolag med säte i Åkersberga.
- &Svartén ABAB
- 08 Fastighetstjänst ABAB
- 1:100 Interiör ABAB
- 18 Stygn & Formgivning ABAB
- 184 Bygg & Renovering ABAB
- 2 x Holm ABAB
- 24Seven Communication ABAB
- 2motiv8 ABAB