Aktivt företag
Holmer Bygg & Renovering AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-13
Aktiebolaget ska bedriva ny-, till- och ombyggnationer av småhus, tillkommer förvaltning och handel med fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 april 1990
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Landsvägen
- Postnummer & ort
- 78199 IDKERBERGET
- Registrerat namn
- Holmer Bygg & Renovering ABReg 2011-06-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,7 mkr
▲ 31,0 %Årets resultat
142 tkr
▲ 2065,4 %Tillgångar
1,8 mkr
▲ 19,2 %Eget kapital
1,3 mkr
▲ 12,0 %Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
785 tkr
▲ 81,4 %Totala skulder
485 tkr
▲ 44,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 718 371 | 2 075 801 | 2 024 191 | 2 630 285 | 2 309 839 |
| Övriga externa kostnader | 387 376 | 397 832 | 438 408 | 422 950 | 336 919 |
| Personalkostnader | 1 328 082 | 1 022 380 | 1 140 443 | 1 111 602 | 1 101 311 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 162 019 | 509 | −39 749 | 31 719 | 15 733 |
| Resultat e. fin. poster | 164 138 | 6 558 | −37 562 | 31 550 | 15 704 |
| Resultat före skatt | 164 138 | 6 558 | −37 562 | 31 550 | 15 704 |
| Årets resultat | 142 010 | 6 558 | −37 562 | 31 550 | 15 704 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 759 975 | 806 351 | 822 127 | 796 142 | 823 966 |
| Omsättningstillgångar | 1 054 028 | 715 538 | 654 480 | 923 064 | 676 095 |
| Kassa & bank | 784 958 | 432 819 | 450 760 | 232 899 | 267 919 |
| Summa tillgångar | 1 814 003 | 1 521 889 | 1 476 608 | 1 719 206 | 1 500 061 |
| Eget kapital | 1 329 197 | 1 187 188 | 1 180 630 | 1 218 192 | 1 186 642 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 484 806 | 334 701 | 295 978 | 501 014 | 313 419 |
| Soliditet (%) | - | - | 80,0 % | 70,0 % | 79,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,0 mkr (2023) till 2,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 142 tkr, en nettomarginal på 5,2 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 63 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+31,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+4,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
10,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,17
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-17
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-12-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-12-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-12-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-12-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2021-11-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Idkerberget
Andra registrerade bolag med säte i Idkerberget.
- 50l ABAB
- AB Kåwe KonsultAB
- Ateljé Ord & Bild i Dalarna ABAB
- Börjes rör i Dalarna ABAB
- Carina Sundkvist i Borlänge ABAB
- Deposita FörvaltningsaktiebolagAB
- Fjäll Force One ABAB
- Flexibemanning ABAB