Aktivt företag
Holmiya AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-06
Bolaget ämnar att genom sin verksamhet producera och sälja kläder, accessoarer och hudvårdsprodukter genom distributörer, butiker och egen direktförsäljning till slutkund via e-handel. Bolaget kommer även att tillhandahålla övrig teknisk konsultverksamhet.
- Registrerat
- 17 november 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 14290 Tillverkning av diverse övriga beklädnadsvaror och tillbehör
- Bransch (SNI)
- SNI 47123 Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
- Bransch (SNI)
- SNI 20420 Tillverkning av parfym och toalettartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sankt Göransgatan 65A, lght 1001
- C/o
- Holm
- Postnummer & ort
- 11238 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Holmiya ABReg 2016-11-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
73 tkr
▲ 44,8 %Årets resultat
6 tkr
▲ 145,9 %Tillgångar
215 tkr
▼ 11,7 %Eget kapital
15 tkr
▲ 103,8 %Soliditet
7,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
144 tkr
▼ 2,4 %Totala skulder
200 tkr
▼ 15,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 73 268 | 50 609 | 86 298 | 26 299 | 38 973 |
| Övriga externa kostnader | 42 158 | 44 920 | 93 207 | 27 203 | 37 957 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 6 046 | −13 179 | −21 765 | −12 035 | −7 060 |
| Resultat e. fin. poster | 6 046 | −13 179 | −21 765 | −12 666 | −7 060 |
| Resultat före skatt | 6 046 | −13 179 | −21 765 | −7 726 | 0 |
| Årets resultat | 6 046 | −13 179 | −21 765 | −7 726 | 0 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 215 146 | 243 681 | 259 447 | 271 030 | 291 809 |
| Kassa & bank | 144 156 | 147 627 | 97 588 | 240 119 | 241 608 |
| Summa tillgångar | 215 146 | 243 681 | 259 447 | 271 030 | 291 809 |
| Eget kapital | 14 938 | 7 330 | 20 509 | 42 274 | 50 000 |
| Långfristiga skulder | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 |
| Kortfristiga skulder | 208 | 36 351 | 38 938 | 28 756 | 36 870 |
| Soliditet (%) | 7,0 % | 3,0 % | 8,0 % | 16,0 % | 18,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 6 tkr. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 7,0 % vid årets slut, ned från 16,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 24 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av diverse övriga beklädnadsvaror och tillbehör (SNI 14290). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
8 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-04-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2017-12-31)
Registrerad: 2018-05-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB