Aktivt företag

Hols HyrLager AB

AB Org.nr 5593741902
← Tillbaka

Översikt

Vi ska hyra ut småförråd till företag och privatpersoner samt tillkommande arbeten. Förråden kommer att uppföras i en hyrd lokal och byggas med nätväggar.

Registrerat
4 april 2022
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Hol Hakelid 21
Postnummer & ort
44193 ALINGSÅS
Registrerat namn
Hols HyrLager ABReg 2022-04-04

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
682 tkr
▲ 4,0 %
Årets resultat
195 tkr
▼ 3,0 %
Tillgångar
443 tkr
▼ 8,8 %
Eget kapital
320 tkr
▲ 41,9 %
Soliditet
79,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
165 tkr
▼ 4,5 %
Totala skulder
85 tkr
▼ 67,3 %
Nyckeltal 2025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 681 987 655 880 416 000 48 000
Övriga externa kostnader 391 807 386 890 394 057 -
Personalkostnader - - - -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 255 612 231 084 −7 552 -
Resultat e. fin. poster 255 758 200 514 −13 007 −314 000
Resultat före skatt 217 958 200 514 −13 007 -
Årets resultat 194 559 200 515 −13 007 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 257 172 291 740 326 308 -
Omsättningstillgångar 186 126 194 213 88 687 -
Kassa & bank 164 916 172 673 66 611 -
Summa tillgångar 443 298 485 953 414 995 -
Eget kapital 320 476 225 917 25 402 -
Långfristiga skulder - 0 105 000 -
Kortfristiga skulder 85 022 260 036 284 593 -
Soliditet (%) 79,0 % 46,0 % 6,0 % 10,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 416 tkr (2023) till 682 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 195 tkr, en nettomarginal på 28,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 79,0 % vid årets slut, upp från 10,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 39 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
37,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
28,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+28,0 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
60,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,19
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Hols HyrLager AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-25 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-22 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Alingsås

Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.

Alla företag i Alingsås →