Aktivt företag
Holy Grail Studios AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva musik och filmproduktion, artistisk verksamhet, konsult inom PR & reklam, förlagsverksamhet, äga och förvalta värdepapper och lös egedom, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 1408
- Postnummer & ort
- 70114 ÖREBRO
- Registrerat namn
- Holy Grail Studios ABReg 2013-12-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,5 mkr
▼ 42,9 %Årets resultat
495 tkr
▼ 49,7 %Tillgångar
4,0 mkr
▼ 11,9 %Eget kapital
2,8 mkr
▲ 21,8 %Soliditet
94,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
3 tkr
▼ 98,4 %Totala skulder
29 tkr
▼ 97,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 455 742 | 2 549 085 | 2 690 062 | 1 653 647 | 1 607 821 |
| Övriga externa kostnader | 464 422 | 558 989 | - | - | 480 360 |
| Personalkostnader | 73 663 | 375 867 | - | - | 777 095 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 912 575 | 1 612 663 | - | - | 315 592 |
| Resultat e. fin. poster | 912 792 | 1 686 453 | 1 998 626 | −106 427 | 142 360 |
| Resultat före skatt | 654 792 | 1 256 453 | - | - | 142 360 |
| Årets resultat | 494 778 | 983 751 | - | - | 63 427 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 604 995 | 3 407 214 | - | - | 111 561 |
| Omsättningstillgångar | 1 374 315 | 1 108 942 | - | - | 667 415 |
| Kassa & bank | 2 831 | 177 422 | - | - | 199 784 |
| Summa tillgångar | 3 979 310 | 4 516 156 | 5 021 587 | 5 574 894 | 778 976 |
| Eget kapital | 2 762 349 | 2 267 571 | - | - | 121 438 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 28 961 | 1 318 585 | - | - | 257 538 |
| Soliditet (%) | 94,0 % | 67,0 % | 33,0 % | 6,0 % | 56,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,7 mkr (2023) till 1,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 495 tkr, en nettomarginal på 34,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 94,0 % vid årets slut, upp från 6,0 % (2022).
Rörelsemarginal
62,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
34,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−42,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−2,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
17,9 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,5 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 -Vent ABAB
- 019 Konsult ABAB
- 019 Lotsen HandelsbolagHB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB