Registrerat, ej verksamt
Homerun AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom försäljning av media samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 september 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46390 Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Box 12
- Postnummer & ort
- 13106 NACKA
- Registrerat namn
- Homerun ABReg 2013-10-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
7,4 mkr
▲ 91,7 %Årets resultat
-1,5 mkr
▼ 1433,7 %Tillgångar
3,0 mkr
▲ 18,8 %Eget kapital
52 tkr
▼ 88,4 %Soliditet
2,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
114 tkr
▲ 274,3 %Totala skulder
2,9 mkr
▲ 42,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 357 025 | 3 838 741 | - | - | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 571 151 | 741 706 | 19 089 | 23 069 | 23 870 |
| Personalkostnader | 1 812 193 | 859 028 | - | - | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 324 973 | −33 943 | −14 709 | −55 747 | −23 870 |
| Resultat e. fin. poster | −1 453 347 | −94 762 | −14 709 | −55 747 | −23 870 |
| Resultat före skatt | −1 453 347 | −94 762 | −14 709 | −55 747 | −23 870 |
| Årets resultat | −1 453 347 | −94 762 | −14 709 | −55 747 | −23 870 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 593 913 | 186 520 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 379 924 | 2 317 650 | 58 047 | 310 968 | 126 715 |
| Kassa & bank | 114 086 | 30 477 | 9 151 | 26 452 | 48 836 |
| Summa tillgångar | 2 973 837 | 2 504 170 | 58 047 | 310 968 | 126 715 |
| Eget kapital | 51 738 | 447 085 | 41 847 | 294 768 | 110 515 |
| Långfristiga skulder | 805 580 | 643 908 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 116 519 | 1 413 177 | 16 200 | 16 200 | 16 200 |
| Soliditet (%) | 2,0 % | 17,9 % | 72,0 % | 95,0 % | 87,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 91,7 % jämfört med 2023, till 7,4 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 1,5 mkr, en nettomarginal på −19,8 %. Samtliga de senaste 5 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 2,0 % vid årets slut, ned från 95,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 73 % av bolagen med samma huvudbransch, icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak (SNI 46390). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−18,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−19,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+91,7 %
2023 till 2024
Balanslikviditet
1,12
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nacka
Andra registrerade bolag med säte i Nacka.
- 08 Padel ABAB
- 173 Bygg & Inredning ABAB
- 18 Kvadrat ABAB
- 180grader Consulting ABAB
- 2 L Konsult ABAB
- 2Lefty's ABAB
- 2Play Studios ABAB
- 2TP Marketing Services AktiebolagAB