Aktivt företag
Honeycomb BB AB
Översikt
Företaget skall bedriva försäljning av glass, frozen yoghurt, dryck och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Näverlavsvägen 25
- C/o
- Josef Buyukbalik
- Postnummer & ort
- 15252 SÖDERTÄLJE
- Registrerat namn
- Honeycomb BB ABReg 2020-01-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,6 mkr
▲ 2,4 %Årets resultat
249 tkr
▲ 14,7 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 17,2 %Eget kapital
900 tkr
▲ 38,3 %Soliditet
72,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
655 tkr
▲ 221,3 %Totala skulder
338 tkr
▼ 16,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 561 956 | 2 502 810 | 2 529 710 | 2 470 251 | 2 385 978 |
| Övriga externa kostnader | 752 840 | 700 415 | - | - | 745 012 |
| Personalkostnader | 692 541 | 708 481 | - | - | 964 205 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 313 463 | 233 578 | - | - | −99 209 |
| Resultat e. fin. poster | 313 808 | 234 122 | −261 207 | −105 423 | −99 477 |
| Resultat före skatt | 313 808 | 234 122 | - | - | 20 523 |
| Årets resultat | 249 236 | 217 301 | - | - | 14 603 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 48 298 | 54 188 | - | - | 141 782 |
| Omsättningstillgångar | 1 189 611 | 1 001 722 | - | - | 866 904 |
| Kassa & bank | 654 814 | 203 828 | - | - | 250 502 |
| Summa tillgångar | 1 237 909 | 1 055 910 | - | - | 1 008 686 |
| Eget kapital | 900 244 | 651 008 | - | - | 590 337 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 337 665 | 404 902 | - | - | 418 349 |
| Soliditet (%) | 72,7 % | 61,7 % | 49,7 % | 57,3 % | 58,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 2,4 % jämfört med 2024, till 2,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 249 tkr, en nettomarginal på 9,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 72,7 % vid årets slut, upp från 57,3 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 41 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+1,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
27,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,52
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Södertälje
Andra registrerade bolag med säte i Södertälje.
- 0024 Entreprenad ABAB
- 08 Barbers ABAB
- 08 Betonghåltagning Holding ABAB
- 08 Gruppen ABAB
- 08 JL Fastigheter ABAB
- 08 Nordic Entreprenad ABAB
- 08 Rörservice ABAB
- 08 Shop ABAB