Aktivt företag
Hörle Bruk Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-06-02
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga, förvärva och förvalta fast och lös egendom, idka handel med skogsprodukter, driva kraftstationer och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 april 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 02101 Skogsförvaltning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hörle Brukskontoret
- Postnummer & ort
- 33192 VÄRNAMO
- Registrerat namn
- Hörle Bruk AktiebolagReg 2015-04-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
10,7 mkr
▲ 12,9 %Årets resultat
2,7 mkr
▲ 67,4 %Tillgångar
18,5 mkr
▲ 5,5 %Eget kapital
12,2 mkr
▲ 12,3 %Kassa & bank
5,8 mkr
▲ 5,5 %Totala skulder
1,0 mkr
▼ 14,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 690 141 | 9 466 161 | 11 581 948 | 9 718 813 | 5 629 000 |
| Övriga externa kostnader | 4 133 699 | 3 298 249 | 5 967 192 | 4 759 511 | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 5 893 408 | 5 534 779 | 4 803 341 | 4 436 465 | - |
| Resultat e. fin. poster | 5 983 317 | 5 623 497 | 4 988 456 | 4 367 194 | 2 415 000 |
| Resultat före skatt | 3 454 003 | 2 074 533 | 2 603 829 | 2 035 504 | - |
| Årets resultat | 2 737 385 | 1 635 681 | 2 107 696 | 1 609 328 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 11 555 293 | 11 426 953 | 11 993 759 | 12 681 180 | - |
| Omsättningstillgångar | 6 898 671 | 6 066 438 | 7 030 309 | 7 909 254 | - |
| Kassa & bank | 5 773 688 | 5 473 319 | 5 113 774 | 7 497 397 | - |
| Summa tillgångar | 18 453 964 | 17 493 391 | 19 024 068 | 20 590 434 | - |
| Eget kapital | 12 229 247 | 10 891 862 | 11 256 182 | 10 148 485 | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 509 196 | 1 485 092 | 1 626 962 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 033 058 | 698 988 | 778 413 | 3 255 233 | - |
| Soliditet (%) | - | - | 82,1 % | 70,8 % | 78,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 12,9 % jämfört med 2024, till 10,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,7 mkr, en nettomarginal på 25,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, skogsförvaltning (SNI 02101). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
55,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
25,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+12,9 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
22,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,68
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Värnamo
Andra registrerade bolag med säte i Värnamo.
- 1337 Logistics ABAB
- 1space ABAB
- 2.0 Pulverlackering Vmo ABAB
- 2023 Consulting ABAB
- 24XS ABAB
- 3manwill ABAB
- 3T Redovisning ABAB
- 402m Trading ABAB