Aktivt företag
Hörnporten Fastigheter AB
Översikt
Bolaget skall bedriva uthyrning och förvaltning av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 maj 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 61146 NYKÖPING
- Registrerat namn
- Hörnporten Fastigheter ABReg 2022-11-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
780 tkr
▲ 3,2 %Årets resultat
-354 tkr
▼ 24,1 %Tillgångar
11,5 mkr
▼ 2,3 %Eget kapital
5,6 mkr
▲ 6725,9 %Soliditet
49,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
188 tkr
▲ 20,4 %Totala skulder
5,9 mkr
▼ 49,8 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 779 536 | 755 501 | 230 000 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 287 638 | 302 912 | - | 7 526 |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 33 091 | 23 893 | - | −7 526 |
| Resultat e. fin. poster | −353 630 | −285 040 | 65 000 | −7 526 |
| Resultat före skatt | −353 630 | −285 040 | - | −7 526 |
| Årets resultat | −353 630 | −285 040 | - | −7 526 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 10 392 079 | 11 381 642 | - | 1 401 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 123 226 | 404 640 | - | 330 224 |
| Kassa & bank | 188 057 | 156 146 | - | 17 474 |
| Summa tillgångar | 11 515 305 | 11 786 282 | - | 1 731 224 |
| Eget kapital | 5 639 842 | 82 624 | - | 17 474 |
| Långfristiga skulder | 5 588 769 | 11 449 719 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 286 694 | 253 939 | - | 1 713 750 |
| Soliditet (%) | 49,0 % | 0,7 % | 0,7 % | 1,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 230 tkr (2021) till 780 tkr (2023).
- Årets resultat blev en förlust på 354 tkr, en nettomarginal på −45,4 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 49,0 % vid årets slut, upp från 1,0 % (2020).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,9 gånger om.
Rörelsemarginal
4,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−45,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,2 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
+84,1 % per år
2021 till 2023
Avkastning på eget kapital
−6,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,92
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Nyköping
Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.
- 24-sju Oxelösund ABAB
- 2njoy Production ABAB
- 3 F:s Hobby Service HandelsbolagHB
- 3D Logistic ABAB
- 47:an Capital AktiebolagAB
- 4G Entreprenad ABAB
- 4zero ABAB
- 4zero Invest ABAB