Aktivt företag
Hornstekeln AB
Översikt
Bolaget skall äga och förvalta fast egendom, värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stekelgatan 1A
- Postnummer & ort
- 21223 MALMÖ
- Registrerat namn
- Hornstekeln ABReg 2014-01-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,9 mkr
▼ 13,9 %Årets resultat
-55 tkr
▲ 84,4 %Tillgångar
41,8 mkr
▼ 1,4 %Eget kapital
451 tkr
▼ 10,9 %Soliditet
1,1 %
Eget kapital / tillgångar
Totala skulder
40,8 mkr
▼ 1,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 901 161 | 3 369 040 | 3 127 459 | 3 056 519 | 2 911 632 |
| Övriga externa kostnader | 143 195 | 145 828 | 336 182 | 193 924 | 139 684 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 826 972 | 1 501 776 | 824 897 | 1 003 193 | 925 667 |
| Resultat e. fin. poster | −835 687 | −484 180 | −520 487 | −69 727 | −232 717 |
| Resultat före skatt | −69 687 | −379 180 | −359 187 | −69 727 | −232 717 |
| Årets resultat | −55 400 | −355 180 | 103 999 | −126 842 | −276 177 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 36 853 382 | 38 258 939 | 39 468 994 | 39 942 962 | 40 218 089 |
| Omsättningstillgångar | 4 979 632 | 4 155 185 | 4 768 721 | 7 529 950 | 3 884 437 |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 41 833 014 | 42 414 124 | 44 237 715 | 47 472 912 | 44 102 526 |
| Eget kapital | 451 364 | 506 764 | 861 945 | 257 946 | 384 788 |
| Långfristiga skulder | 38 293 460 | 38 807 710 | 39 606 721 | 42 250 881 | 38 928 140 |
| Kortfristiga skulder | 2 470 186 | 2 537 742 | 3 318 574 | 4 513 610 | 4 396 238 |
| Soliditet (%) | 1,1 % | 1,2 % | 1,9 % | 1,0 % | 1,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 13,9 % jämfört med 2024, till 2,9 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 55 tkr, en nettomarginal på −1,9 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 1,1 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 86 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
28,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−13,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−0,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−12,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,02
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- \" Ekonomiska Föreningen Arrendatorn\", LundEK
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Dance ABAB