Aktivt företag
Horses & Betula AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom områdena bensin- och drivmedel samt företagsledning ävensom förvaltning av värdepapper, fast egendom och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva ridanläggning med handel och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 juni 1985
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01199 Odling av övriga ett- och tvååriga växter
- Bransch (SNI)
- SNI 55103 Hotellverksamhet utan restaurangrörelse
- Bransch (SNI)
- SNI 01110 Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter
- Bransch (SNI)
- SNI 01620 Stödverksamhet avseende husdjursskötsel
- Bransch (SNI)
- SNI 01430 Uppfödning av hästar och andra hästdjur
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vårfrukyrka
- C/o
- Jädra Gård
- Postnummer & ort
- 74595 ENKÖPING
- Registrerat namn
- Horses & Betula ABReg 2004-03-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,7 mkr
▼ 5,5 %Årets resultat
-382 tkr
▼ 3361,6 %Tillgångar
10,4 mkr
▼ 4,7 %Eget kapital
1,0 mkr
▼ 27,6 %Soliditet
9,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
109 tkr
▼ 70,0 %Totala skulder
9,4 mkr
▼ 1,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 746 405 | 1 848 361 | 2 006 508 | 1 977 475 | 1 761 169 |
| Övriga externa kostnader | 402 415 | 385 794 | 413 422 | 341 386 | 376 928 |
| Personalkostnader | 535 392 | 640 881 | 743 175 | 709 240 | 631 076 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −112 951 | 8 983 | 23 232 | 80 779 | −84 855 |
| Resultat e. fin. poster | −382 320 | 11 722 | 23 250 | 80 709 | −84 989 |
| Resultat före skatt | −382 320 | 11 722 | 23 250 | 80 709 | −84 989 |
| Årets resultat | −382 320 | 11 722 | 23 250 | 80 709 | −84 989 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 9 642 380 | 9 882 869 | 10 093 060 | 9 782 256 | 9 948 534 |
| Omsättningstillgångar | 753 062 | 1 021 953 | 807 517 | 760 990 | 634 608 |
| Kassa & bank | 108 760 | 362 034 | 121 650 | 114 529 | 98 065 |
| Summa tillgångar | 10 395 442 | 10 904 822 | 10 900 577 | 10 543 246 | 10 583 142 |
| Eget kapital | 1 003 560 | 1 385 880 | 1 374 158 | 1 350 908 | 1 270 199 |
| Långfristiga skulder | 9 275 108 | 9 394 127 | 9 454 127 | 9 045 775 | 9 149 834 |
| Kortfristiga skulder | 116 774 | 124 815 | 72 292 | 146 563 | 163 109 |
| Soliditet (%) | 9,7 % | 12,7 % | 12,6 % | 13,0 % | 12,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,0 mkr (2022) till 1,7 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 382 tkr, en nettomarginal på −21,9 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 9,7 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 67 % av bolagen med samma huvudbransch, odling av övriga ett- och tvååriga växter (SNI 01199). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−6,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−21,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−5,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−0,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−38,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,45
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
873 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Enköping
Andra registrerade bolag med säte i Enköping.
- 10ans byggtjänst ABAB
- 12Konsult ABAB
- 2 Transform ABAB
- 24karat Taxi ABAB
- 36th Gym ABAB
- 3D Solution CM ABAB
- 44 RKN Holding ABAB
- 749 Träning & Nutrition ABAB