Hot Yoga Nyköping AB
Översikt
Träning, yoga i infraröd värmesal. Träning utomhus med gymmet utanför i en sjöbod, träning till företag, gymnastikhallar, konsult, instruktör till andra gym och företag. Personlig träning. Hud och massage terapeut, föreläsningar, träningsresor. Butikshandel med försäljning dryck, bars kläder, hälsokost och hudartiklar.
- Registrerat
- 5 oktober 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93130 Drift av gymanläggningar
- Bransch (SNI)
- SNI 86960 Traditionell, komplementär och alternativ medicin
- Bransch (SNI)
- SNI 47271 Detaljhandel med hälsokost
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 47631 Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lokal 611 , Vintervägen 12
- Postnummer & ort
- 61136 NYKÖPING
- Registrerat namn
- Hot Yoga Nyköping ABReg 2020-10-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 583 270 | 740 382 | 711 804 | 584 319 | 742 834 |
| Övriga externa kostnader | 472 116 | 423 919 | 404 592 | - | 321 127 |
| Personalkostnader | 149 833 | 204 225 | 158 526 | - | 186 544 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −85 691 | 12 912 | 43 051 | - | 92 481 |
| Resultat e. fin. poster | −88 605 | 8 929 | 36 165 | −15 324 | 92 471 |
| Resultat före skatt | −69 405 | 6 729 | 27 165 | - | 69 471 |
| Årets resultat | −69 405 | 5 178 | 20 839 | - | 54 498 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 28 523 | 51 341 | 74 159 | - | 32 658 |
| Omsättningstillgångar | 125 457 | 164 441 | 155 954 | - | 138 968 |
| Kassa & bank | 55 703 | 141 651 | 91 551 | - | 108 550 |
| Summa tillgångar | 153 980 | 215 782 | 230 113 | - | 171 626 |
| Eget kapital | 45 786 | 105 191 | 100 013 | - | 79 498 |
| Långfristiga skulder | 84 871 | 80 481 | 97 402 | - | 41 834 |
| Kortfristiga skulder | 23 323 | 10 910 | 15 698 | - | 27 294 |
| Soliditet (%) | 29,7 % | 55,8 % | 49,3 % | 37,4 % | 57,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 21,2 % jämfört med 2024, till 583 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 69 tkr, en nettomarginal på −11,9 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 29,7 % vid årets slut, ned från 37,4 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 26 % av bolagen med samma huvudbransch, drift av gymanläggningar (SNI 93130). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Nyköping
Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.
- 24-sju Oxelösund ABAB
- 2njoy Production ABAB
- 3 F:s Hobby Service HandelsbolagHB
- 3D Logistic ABAB
- 47:an Capital AktiebolagAB
- 4G Entreprenad ABAB
- 4zero ABAB
- 4zero Invest ABAB