Aktivt företag
House of Hemp AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-02
Bolaget ska arbeta med internethandel inom industriell hampa för byggindustri och som stallströ, katt- och smådjursströ och därmed föenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 mars 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46130 Provisionshandel med virke och byggmaterial
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Jaktlyckan 12
- Postnummer & ort
- 43652 HOVÅS
- Registrerat namn
- House of Hemp ABReg 2015-08-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
417 tkr
▲ 614,2 %Årets resultat
-484 tkr
▼ 21627,6 %Tillgångar
410 tkr
▼ 49,0 %Eget kapital
50 tkr
0,0 %Soliditet
12,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
14 tkr
▼ 97,7 %Totala skulder
360 tkr
▼ 52,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 417 075 | 58 400 | 628 163 | 1 259 716 | 1 078 640 |
| Övriga externa kostnader | 369 340 | 485 217 | 231 565 | - | - |
| Personalkostnader | 525 680 | 24 032 | 21 348 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −416 959 | 41 215 | 18 184 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −484 308 | −2 229 | −8 491 | 109 581 | 136 707 |
| Resultat före skatt | −484 308 | −2 229 | −8 491 | - | - |
| Årets resultat | −484 308 | −2 229 | −8 491 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 118 625 | 150 015 | 181 405 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 291 327 | 654 088 | 174 797 | - | - |
| Kassa & bank | 14 347 | 619 792 | 1 828 | - | - |
| Summa tillgångar | 409 952 | 804 103 | 356 202 | - | - |
| Eget kapital | 50 000 | 50 000 | 42 853 | - | - |
| Långfristiga skulder | 664 | 79 228 | 114 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 359 288 | 674 875 | 313 235 | - | - |
| Soliditet (%) | 12,2 % | 6,2 % | 12,0 % | 21,7 % | 31,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 484 tkr, en nettomarginal på −116,1 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 12,2 % vid årets slut, ned från 21,7 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,81).
- Omsättningen var högre än hos 32 % av bolagen med samma huvudbransch, provisionshandel med virke och byggmaterial (SNI 46130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−100,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−116,1 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−21,1 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
0,81
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
417 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-08
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-12-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2021-12-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2021-03-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 436 måleri ABAB
- 5AVE INVEST ABAB
- 7:th wave consulting ABAB